HTC Windows Mobile İşletim Sisteminden Uzaklaşmaya Başladı

Son dönemde pazarda Android İşletim Sistemi üzerine yoğunlaşmaya başlayan HTC firması birkaç model üzerinde kullandığı Windows İşletim Sisteminden de uzaklaşmaya başladı.

HTC One, HTC One Max gibi modellerinde Android kullanmaya başlayan firmanın rekabet içerisinde olduğu Samsung firmasının da Android üzerine yoğunlaşmasından dolayı yavaş yavaş tüm hatları ile Android İşletim Sistemi üzerine yüklenmeye başladı.

Windows Mobile İşletim Sistemi ile pazara çıkardığı modellerden istediği başarıyı sağlayamayan firmanın gelecek sezon pazara süreceği modellerde artık WM8 kullanmayacağı yönünde bazı haberler pazara sızmaya başladı.

HTC Windows Mobile İşletim Sisteminden Uzaklaşmaya Başladı
HTC Windows Mobile İşletim Sisteminden Uzaklaşmaya Başladı

 

Windows Phone 8 İçin Savaşan Tek Cephe Nokia

IDC tarafından yapılan analize göre yılın ikinci çeyreğinde Windows Phone ekosisteminde 7.1 milyon satışla Nokia yüzde 81 pazar payına sahip. Geçen yıl aynı dönemde 4.1 milyon satış yapan Nokia yıl bazında yüzde 73 artış kaydetti.

İkinci sırada olan Samsung ise 1 milyon satışla yüzde 11.5 pazar payı elde etti. Geçen yıl aynı dönemde 300 bin satış yapan Samsung satışları yüzde 230 artırdı. Üçüncü sırada yer alan HTC ise bu çeyreği 400 bin WP cihazı satışı ile kapattı. Geçen yıl aynı dönemde yine aynı satışı yapan HTC’nin pazar payı ise yüzde 4.6’ya geriledi.

Sektörden gelen yeni bilgilere göre ise HTC, Windows Phone ekosisteminden yavaş yavaş uzaklaşmaya ve Android ekosistemine yoğunlaşmaya karar verdi. Microsoft ile uzun yıllara dayalı ilişkisi bulunan HTC tamamen ekosistemden çekilmeyecek ancak bu alana yaptığı yatırımları biraz daha azaltacak. Gelecek yıl firmanın bir amiral gemi modeli piyasaya süreceği tahmin ediliyor.

HTC bu yıl One kalitesinde bir amiral gemi modeli WP ekosistemine sunmadı. Ancak Nokia tüm kozlarını bu ekosisteme oynuyor. Samsung’un da iddialı ATIV S modeli ile tüketici ilgisini çekerken, bu bakımdan HTC herhangi bir yükseliş yaşayamadı.

 

HTC Windows Mobile İşletim Sisteminden Uzaklaşmaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir