Huawei Kendi İşletim Sistemi İçin İlk Adımları Attı

Çin Pazarından çıkan ve Dünya üzerinde ciddi bir pazar payına sahip olmayı başaran Huawei firması şimdilerde Kendi İşletim Sistemi üzerine çalışmalara başlamış durumda.

Şu ana kadar pazara sunduğu Akıllı Telefon modellerinde Android İşletim Sistemi kullanan firma ilerisini düşünmeye başlaması gayet normal. Bu sebeple de Huawei OS İşletim Sistemi için ilk adımları atmaya başladılar bile.

Daha önceki dönemde Samsung firmasının da bu tarz bir adım atarak Tizen OS İşletim Sistemini geliştirmeye başladığını görmüştük. Şuan Samsung firması bu işletim sistemini Akıllı TV Modelleri ve Akıllı Saat Modellerinde kullanmaya başlamış durumda.

 

Huawei EMUI Ara Yüzü
Huawei EMUI Ara Yüzü

 

Android İşletim Sisteminden Şu Aşamada Vazgeçilmeyecek

Huawei OS İşletim Sistemi tabi ki kısa vadede pazara çıkıp telefonlardaki yerini almayacak.

Firmanın bu alanda üreteceği Akıllı Telefon modellerinin, Akıllı Saat modellerinin pazara çıkmasında daha birkaç yıl var diyebiliriz.

Fakat çalışmalara başlayan firmanın deneme amaçlı olarak yakın dönemde birkaç modeli pazara sunmasa bile Tester adını verdiğimiz kullanıcılara sunması muhtemel.

 

Huawei Honor 6 Modeli
Huawei Honor 6 Modeli

 

Kendi Ara Yüzünden Kendi İşletim Sistemine

Android İşletim Sistemi üzerine kurulu olan ve kendi telefonlarında kullandığı EMUI Ara Yüzünden sonra firmanın bu şekilde bir İşletim Sistemi Çalışması içerisine girmesi pek de olmayacak bir şey değil.

Apple İOS 1 İşletim Sisteminin gelişim sürecinde Apple firmasında çalışan Abagail BRODY gibi bir isme de sahip olan Huawei firmasının EMUI Ara Yüzü sayesinde zaten belli bir kullanıcı yapısı hazır. Arka planın ise yine Açık Kaynak Kodlu olarak kodlanması yapılmaya başlanmış durumda.

Firmaların kısa vadede halen Android İşletim Sistemi ile rekabet edebilecekleri bir İşletim Sistemi çıkarmaları pek mümkün görünmüyor.

Nokia firmasının Android karşısında batması, BlackBerry firmasının kendi işletim sistemini terk etmesi gibi birçok pazar başarısına sahip olan Android İşletim Sistemi öyle kolay bir şekilde pes edecek gibi görünmüyor.

Huawei Kendi İşletim Sistemi İçin İlk Adımları Attı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir