Hücrelere Video Yüklendi!

Harvard Üniversitesi’nde Harvard Üniversitesi Biyoloji Tabanlı Mühendislik Enstitüsü Araştırmacıları inanılması güç bir başarıya imza attılar. Bir hücreye koşan bir atın videosunu yükleyip sonrasında video verisini ufak bozulmalarla da olsa almayı başardılar.

 

Teknolojinin artık iyice mikro boyutlara indirgendiği günümüzde çoğu teknolojik gelişme insanları artık eskisi kadar şaşırtmıyor. Neredeyse yapılan çoğu şeyin artık beklenen şeyler olduğu bu günlerde  Harvard Üniversitesi Biyoloji Tabanlı Mühendislik Enstitüsü Araştırmacıları gerçekten de inanılmaz bir başarıya imza attılar.

Bir bakteri üzerinde yapılan çalışmada koşan bir atın videosu bakteriye yüklenip daha sonra bakteri üzerinden tekrar izlendi. Moleküler kaydedici denen bu yöntemin insanların hastalıklarının teşhisinde ve kaydında yeni bir boyut açacağı söyleniyor. Araştırmacıların hedefi bu yöntemi kullanarak insanların hastalıklarına ait verilerin hücrelerine kaydedilmesi. Bu yeni teknoloji sayesinde hastalıkların çok daha rahat tedaviye kavuşacağı düşünülüyor.

Elbette ki çok yeni ve bir o kadar da oturmamış olan bu moleküler izleyici teknolojisinin veri depolamada yeni bir ufuk açmış olduğu kesin. Fakat bu sistemin hastalıkların tedavisine ne kadar katkı sağlayabileceği ise şimdilik tartışılan bir konu.

Hücrelere Video Yüklendi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir