İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Üst Sınırları Yükseltildi (2018)

Tüketicilerin haklarını korumak için Tüketici Hakem Heyeti üzerinden yapılan başvuruların alt ve üst sınırlarını 2018 yılı itibari ile yeniden belirledi.

31 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni limitler ile ilgili firmalarla sorun yaşayan tüketiciler artık daha üst rakamlardan satın aldıkları ürünler için de Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabiliyor olacak.

Bu sayede Tüketici Mahkemelerinin gördüğü dava sayılarının da düşürülmesi amaçlanmış durumda. Düzenleme ile 2017 yılının Tüketici Hakem Heyeti Başvuru rakamlarına %14.47 oranında ekleme yapılmıştır.

 

2018 Yılı Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Limitleri

  • 4.570 (dört bin beş yüz yetmiş) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri yetkilidir.
  • Büyükşehir statüsünde olan illerde 4.570 (dört bin beş yüz yetmiş) Türk Lirası ile 6.860 (altı bin sekiz yüz altmış) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri yetkilidir.
  • Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 6.860 (altı bin sekiz yüz altmış) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri yetkilidir.
  • Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 4.570 (dört bin beş yüz yetmiş) Türk Lirası ile 6.860 (altı bin sekiz yüz altmış) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri, 4.570 (dört bin beş yüz yetmiş) Türk Lirası altındaki işlemlerde ise İlçe Tüketici Hakem Heyetleri yetkilidir.

 

Buna göre;

Hakem Heyeti Alt Limit Üst Limit
İlçe Tüketici Hakem Heyeti 1 TL 4.570 TL
İl Tüketici Hakem Heyeti 4.570 TL 6.860 TL
Tüketici Mahkemeleri 6.860 TL Üst Limit Yok

 

İl Merkezlerindeki Başvurular Nasıl Yapılacak?

Eğer bulunduğunuz il bir Büyükşehir Belediyesi statüsünde ise bu durumda 1 TL ile 4.570 TL arasındaki ürünler için İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanız gerek. Rakam 4.570 TL ile 6.860 TL arasında ise bu durumda başvurunuzu İl Tüketici Hakem Heyeti üzerinden yapacaksınız.

Eğer bulunduğunuz il Büyükşehir Statüsünde Değil ise bu durumda ilçelerde bulunan vatandaşlar 4.570 TL’ye kadar kendi ilçe hakem heyetlerine, üstündeki rakamlar için de İl hakem heyetine başvuru yapacak. İl merkezinde yaşayan vatandaşlar ise direkt olarak 6.860 TL ve altındaki tüm başvuruları İl Tüketici Hakem Heyetine yapacaktır.

Gerek Büyükşehir gerekse de Normal illerde yaşayan vatandaşlar 6.860 TL ve üstündeki alışverişlerinde yaşadıkları sorunları İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyeti üzerinden çözemeyeceği için konuyla alakalı olarak Tüketici Mahkemesine başvuru yapması gerekmektedir.

 

Apple iPhone X Modeli de Listeye Girdi

Geçtiğimiz aylarda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Tüketici Hakem Heyeti Üst Sınırlarının 6.000 TL olarak güncelleneceği bilgisi verilmişti. Tabi ki bu rakam bir önceki rakam olan 3.160 TL sınırına göre oldukça güzel bir rakamdır.

2017 yılının bitmesi ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir anlamda yeniden bir güncelleme yaparak rakamı 6.860 TL seviyesine çektiler. Bu sayede daha önce 6.000 TL sınırı sebebiyle Tüketici Hakem Heyeti ile işlem yapılamayan Apple iPhone X modeli de resmi olarak listeye girmiş oldu.

Ancak 2018 yılında satışa çıkması beklenilen yeni modellerin 6.860 TL seviyesini aşan bir fiyata sahip olması durumunda bu cihazlarda yaşanacak sorunlar için de Tüketici Mahkemelerine gitmeniz gerekecek gibi görünüyor. Tabi 7.000 TL seviyesinde bir modeli pazarda görüp alabilecek kullanıcı sayısı ne kadar ona bir şey demek zor.

 

İlgili Karar: Resmî Gazete – 31 Aralık 2017 PAZAR – Sayı : 30287

İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Üst Sınırları Yükseltildi (2018)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.