Pasaport Kayıt İşlemleriİlk Kez E-İmza ile Anlaşma Yaparak Tarihe Geçen Ülkeler

İlk Kez E-İmza ile Anlaşma Yaparak Tarihe Geçen Ülkeler

Dünya tarihine; internette e-anlaşma yapan ilk ülkeler olarak geçen Finlandiya ile Estonya, aralarında yapmış oldukları dijital anlaşma ile gündeme geldiler. İki ülkenin başbakanları tarafından imzalanan bu anlaşma, Avrupa Birliği toplantısı için bulundukları Helsinki’de gerçekleşti. Enerji kaynaklarının kontrolü ve Baltık Denizi gibi konular konuşulduktan sonra, elektronik hizmetler hakkında yapılması gerekenler de 2 başbakan tarafından masaya yatırıldı. […]


Dünya tarihine; internette e-anlaşma yapan ilk ülkeler olarak geçen Finlandiya ile Estonya, aralarında yapmış oldukları dijital anlaşma ile gündeme geldiler.

İki ülkenin başbakanları tarafından imzalanan bu anlaşma, Avrupa Birliği toplantısı için bulundukları Helsinki’de gerçekleşti. Enerji kaynaklarının kontrolü ve Baltık Denizi gibi konular konuşulduktan sonra, elektronik hizmetler hakkında yapılması gerekenler de 2 başbakan tarafından masaya yatırıldı.

Elektronik işbirliği yapmak isteyen bu ülkeler, uluslar arası dijital imza yoluyla, anlaşmanın altına imzalarını atmış oldular. Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile Estonya Başbakanı Andrus Ansip, kendilerini tarihin sayfaları arasında eklemeyi de başarmış oldular. Çünkü Dünyada ilk e-anlaşma hangi ülkeler arasında oldu? sorusu da bundan sonra bu şekilde cevaplanacaktır. Kamusal alana bakıldığında e-imza ve benzer servislerin kullanımı oldukça yaygınlaşsa da, ülkeler arasında böyle bir adım atılmamıştı. Uluslar arası literatüre geçen bu protokol, bundan sonra bu konuda hangi ülkelerin adım atacağını da merak etmemize neden oldu.

Bu şekilde yapılacak olan anlaşma protokollerinin yaygınlaşması ile genel olarak küçük çaplı anlaşma ya da düzenleme için gereksiz zaman kaybı da ortaya çıkmamış olacak.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status