İndirdiğiniz Uygulama Batarya Canavarı Çıkabilir

Son dönemde hemen hemen herkesin elinde görmeye alıştığımız Akıllı Telefonların en büyük sorunlarından birisi yetersiz batarya ömürleri. Peki, bu cihazlar ellerindeki enerjiyi nerede harcıyor da günün sonunu göremiyorlar.

Aslında bu sorunun cevabı kullanıcıda gizli. Çünkü bir akıllı telefon için Enerji Harcaması yapabilecek birden fazla nokta var. Bu kullanıcıdan kullanıcıya değişim göstererek ilerliyor. Yani kimi kullanıcı için pil canavarı olan bir uygulama ya da arka plan resmi olurken kimi kullanıcı için ise GPS veya 3G olabiliyor.

Bu yazımızda size kullandığını bir Uygulama veya Yazılımın nasıl olup da bataryanızı boşalttığı hakkında kısa bir bilgi verip birkaç öneride bulunacağız.

Günlük yaşamda başvurduğumuz her Akıllı Telefon Uygulaması arka planda cihazın ekstra bir enerji tüketmesine, bağlantı vs. gibi dış işlemler ile bataryanın ömrünü yemesine sebep olmaktadır.

İndirdiğiniz Uygulama Batarya Canavarı Çıkabilir
İndirdiğiniz Uygulama Batarya Canavarı Çıkabilir

Bunun yanında arka planı çok canlı tutan, haraketli resim ve görseller ile dolduran bir uygulama, siyah veya mat renkler kullanan bir uygulamaya göre çok daha hızlı bataryanın tükenmesine sebep olabiliyor.

Örneğin mor renkli bir arka plana sahip uygulama, 0.37mAh pil tüketiyor – bu, uygulamanın Windows Phone’lu bir cihazda yaklaşık 7 saat çalışabileceğini gösteriyor. Koyu bir arka plana sahip uygulama ise sadece 0.09mAh pil tüketiyor ve bu sayede 24 saatten daha uzun çalışabiliyor.

Bu durumda Android, Windows, İOS, BlackBerry gibi bütün işletim sistemleri ve akıllı telefonların başını ağrıtan en önemli konulardan birisi.

Pazarda birbirinden farklı binlerce uygulama dolaşıyor ve uygulama sahipleri daha canlı ve aktif görünen uygulamalar için birbiri ile yarışıyor. Aslında bu yarışın sonunda görsel olarak çok başarılı ürünler ortaya çıksa da batarya tüketiminde bir canavar da yaratılmış oluyor.

Bu noktada kullandığınız arka plan resimleri ve haraketli resimlerde batarya ömrünüzü tüketen önemli arka plan uygulamaları arasında sayılabilir.  Ayrıca kapalı bile olsa güncelleme alan veya sorgulayan yazılımlar, mail uygulamaları da bu alanda önemli bir batarya tüketimine sahip uygulamalar arasında sayılabilir.

İndirdiğiniz Uygulama Batarya Canavarı Çıkabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir