Pasaport Kayıt İşlemleriİnme Hastalarına Dengeyi Yeniden Kazandıran Robot

İnme Hastalarına Dengeyi Yeniden Kazandıran Robot

Normal yürümeyi yeniden öğrenmek, özellikle de inme geçiren hastalar için rehabilitasyonun önemli bir parçasıdır. Slovenya’daki Ljubljana Üniversitesi Rehabilitasyon Enstitüsü, insanların tekrar yürüyebilmesine değil aynı zamanda denge hissi kazanmasına yardımcı olan benzersiz bir robot test ediyor. Bir buçuk yıl önce felç geçiren Anton, merkezin araştırma birimi tarafından geliştirilen bir prototipin test edilmesinde yer aldı. Ljubljana’daki enstitüde […]


Normal yürümeyi yeniden öğrenmek, özellikle de inme geçiren hastalar için rehabilitasyonun önemli bir parçasıdır.

Slovenya’daki Ljubljana Üniversitesi Rehabilitasyon Enstitüsü, insanların tekrar yürüyebilmesine değil aynı zamanda denge hissi kazanmasına yardımcı olan benzersiz bir robot test ediyor.

Bir buçuk yıl önce felç geçiren Anton, merkezin araştırma birimi tarafından geliştirilen bir prototipin test edilmesinde yer aldı. Ljubljana’daki enstitüde geleneksel motor rehabilitasyon tedavisinden birkaç ay sonra yürüyebiliyordu.

Pelvise bağlanan cihaz, sensör ve hastanın farklı hareketlerine eşlik edebilen altı motor ile donatılmış bir biçimde işliyor.

Ve ihtiyacınıza göre çeşitli programlar mümkün oluyor.

Araştırma ve Geliştirme Şefi Zlatko Matjaciç, Futuris’e şunları söyledi: “Makine, hareketin doğal olduğunu istersek, hareketi takip etmeyi ve onu etkilemeyecek şekilde kontrol edilir” diyor.

“Öte yandan, örneğin inme rehabilitasyonu, yürüme simetrisi üzerinde çalışmak istediğimizde düzeltici güçler uyguluyoruz” dedi.

Anton, sağ tarafından felç geçirirken, cihaz onu yürüyüşünü düzeltmeye teşvik ediyor ve dengesini sağlamasına yardımcı oluyor.

Cihazda bulunan ekran sayesinde, motivasyon için hayati önem taşıyan performansını gerçek zamanlı takip etmesine olanak tanıyor.

Bu program, robotik sayesinde denge problemlerini anlamaya ve çözmeye yönelik bir Avrupa araştırma projesinin parçasıdır.

İnme Rehabilitasyon Birimi Başkanı Nika Goljar, “Hâlâ anormal olan yürüyüş türünün iyileştirilmesi ve yürüyüşün hızını ve dinamik dengesini iyileştirmek ve bu da her gün çevremizde hareket etmek için çok önemli bir noktada olmaktadır” dedi.

Anton, “Bu ekipman bana her gün bacağımı ve yürüme prosedürünü uzatmamda yardımcı oluyor ve durumum daha iyiye gidiyor!” ifadelerini kullanıyor.

Birkaç ay sonra Anton, bu robotik ayaklar ile deneme yapacak ilk kişi arasında olabilir.

Ancak bu yeniliklerin yaygınlaşması birkaç yıl alacağı belirtiliyor.

  Elektronikte Kendin Yap Kendin Kullan Devri Halen İlgi Görüyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status