Instagram Gönderi Beğeni Sayıları ve Video Görüntülenme Sayılarını Kaldırmaya Başladı

Resmi Instagram Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre bazı ülkelerde Gönderi Beğeni Sayıları ve Video İzlenme Sayılarının gizlenmesi için denemelere başlandı.

Uzunca süredir Instagram tarafında özellikle sahte takipçi, sahte beğeni ve sahte izlenme konuları üzerinde ciddi bir çalışma yapılıyordu.

Hatta geçtiğimiz haziran ayında bu çalışmalardan birkaçı hayata geçirilmiş, sonrasında yaşanan bazı sıkıntılar sebebiyle de Instagram kısa süreli olarak kullanım dışı kalmıştı.

 

Instagram Gönderi Beğeni ve İzlenme Süreleri

 

 İlk Aşamada 7 Ülkede Denenecek

Gönderi beğeni sayıları ve Video izlenme sayılarının gizlenerek sadece hesap sahibi tarafından görüntülenmesi üzerine yapılan çalışmalar ilk olarak 7 ülkede, belirli sayıdaki kullanıcı denenmeye başlandı.

Bu ülkeler;

  • Avustralya
  • Brezilya
  • Kanada
  • İrlanda
  • İtalya
  • Japonya
  • Yeni Zelanda

Yapılan denemeler sonucunda yaşanacak sorun ve sıkıntıları analiz edecek olan Instagram akabinde ilgili düzenlemeyi tüm dünyada aktife alacak gibi görünüyor.

 

Instagram Logo

 

Beğeni ve İzlenme Sayıları Neden Gizlenecek?

Instagram kanadında özellikle sahte işlemlere karşı ciddi bir savaş açılmış durumda. Bu savaş kapsamında da ilk olarak Sahte Takipçi süreçlerine el atılmaya çalışıldı.

Fake Takipçi kasan hesaplara bloke atmaya başlayan Instagram kullanıcılarını da bu konuda sık sık uyarmayı ihmal etmiyor.

Bu süreçten sonra ise Beğeni Sayıları ve izlenme Sayıları üzerine çalışma yapmaya başladı. Çünkü bu sistem dâhilinde de Sahte Beğeni ve Sahte İzlenme araçları ciddi anlamda pazarda değer görmeye başladı.

Instagram atacağı bu adım ile hem hesap sahiplerinin Beğeni ve İzlenme Sayılarından dolayı sıkıntı çekmelerini engellemiş olacak hem de biz Pazar haline gelen bu işlemler için ücretli işlem yapılmasının önüne geçecek.

 

Instagram ’da Şimdi de Plandid - Haberim Yokmuş Gibi Çek Akımı Başladı

 

Sahte İşlemlere Neden Savaş Açıldı?

Instagram tarafından Sahte Takipçi, Sahte Beğeni ve Sahte İzlenme Sayılarına açılan savaşın aslında birçok farklı sebebi var.

Bu sebeplerden birkaç tanesini Instagram cephesindeki önem sırasına göre az önemliden çok önemliye doğru sıralarsak aşağıdaki süreçler ortaya çıkıyor.

 

İlk olarak direkt olarak Instagram uygulamasına bu tarz işlemler ile yük bindirilmiş oluyor. Aynı anda binlerce takipçi atan, beğeni veya izlenme atan programlardan binlercesi çalışıyor.

Bu arka planda Instagram adına daha fazla sunucu kaynağının tüketilmesi, daha fazla altyapı yatırımının yapılması ve daha fazla masraf anlamına geliyor.
instagram takipçi satın al

İkinci olarak özellikle Instagram üzerinden kendi emeği ile yüksek takipçi sayılarına ulaşan kişi ve grupların kendilerini değersiz hissetmesini engellemek.

1 yıl çalışmış ve emek saplayarak 100.000 takipçiye ulaşmış bir sayfa sahibi olsanız ve dolaşırken bir hafta önce açılmış ve sahte takipçi ile 200.000 takipçiye ulaşmış bir sayfaya denk gelseniz elbette ki moraliniz bozulur.

İşte bu durumda da hesaplarını büyütmek isteyen kullanıcılar zaman içinde Sosyal Medya Sitelerine düşman olmaya ve uzaklaşmaya başlayabiliyorlar. Instagram bu sorunu yaşamamak adına da bu çalışmalara başlamış durumda.

Üçüncü olarak reklam gelirlerinin düşmeye başlamış olması. Sahte takipçi siteleri üzerinden 40 – 50 TL ödeme yaparak 10.000 takipçi kasan bir sayfa büyümek için reklam verme gereksinimi hissetmiyor.

Bu durumda Instagram içinde dönecek olan paranın üçüncü parti sitelerde kullanılması anlamına geliyor.

Instagram eğer sahte takipçi, sahte beğeni ve sahte izlenme sürelerinin önüne geçerse sayfa sahiplerinin sayfalarını büyütebilmek adına daha fazla kaliteli ve profesyonel paylaşım yapmaları ve daha fazla reklam yapmaları gerekecek.

Bu durum da Instagram cephesinde reklam gelirlerinin artması anlamına geliyor.

Instagram Gönderi Beğeni Sayıları ve Video Görüntülenme Sayılarını Kaldırmaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir