Instagram Hesabınızı Güvene Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Instagram Hesabınızı güvene almak ve Sosyal Medya Hırsızlığına maruz kalmamak adına almanız gereken birkaç önlemi sizlerle paylaşıyor olacağız.

Öncelikli olarak kaç takipçiniz olursa olsun Sosyal Medya Hırsızı adını verdiğimiz kişi veya kişilerin bir anda hedefi haline gelebilir, Profilleriniz birkaç dakika içinde başkalarının eline geçebilir.

Bunu önlemenin yolu ise alınacak birkaç küçük önlemden geçiyor aslında.

Öncelikli olarak Instagram veyahut farklı bir Sosyal Medya Hesabı için aşağıda vermiş olduğumuz önlemleri kullanabilirsiniz. Bu sayede güvenlik noktasında biraz daha kendinizi güvene alabilirsiniz.

 

Şifrenizi Doğru Seçin

Hesabınızın güvenliğini sağlamak adına Harf – Rakam ve Noktalama İşaretlerinden oluşan bir şifre belirlemenizi öneririz. Ayrıca şifrenizi 8 karakterli olarak seçmeniz ve mümkünse başka yerlerde kullanmadığınız bir şifre belirlemenizi öneririz.

 

Şifreniz Size Özeldir, Paylaşmayın.

Şifreler size özeldir ve mümkün mertebe başkaları tarafından bilinmemelidir.

Eğer birisine şifrenizi vermek zorunda kalıyorsanız öncelikli olarak şifrenizi hiç kullanmadığını bir kombinasyonla değiştirmenizi, şifre ile ilgili işlem bitince de eski şifre ile yeniden değiştirmenizi öneririm

 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aktif Edin.

Instagram tarafından uygulanan İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğini aktif hale getirin.

Bu sayede Instagram hesabınızın aktif olduğu telefon açık ve internete bağlı iken Instagram hesabınıza başka bir kişinin erişimi otomatik olarak engellenmiş olacaktır.

 

E-Posta Adresinize Erişim Açık Olsun

Olası sıfırlama mailleri ve diğer süreçlerden dolayı sorun yaşamamak adına E-Posta Erişimine açık bir mail adresi ile üyelik almak her zaman sizi daha güvende tutacaktır.

 

Beni Hatırla Özelliği Kapatın

Başkasına ait Akıllı Telefon veya Tablet PC gibi cihazlardan Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra çıkış almayı unutmayın.

Çıkış sonrasında Beni Hatırla özelliğinin aktif olup olmadığına ve hesap bilgilerinizin kaydedilip kaydedilmediğine de bir bakın.

 

Takipçi Yazılımlarına Dikkat Edin

Ücretli veya Ücretsiz olarak kullanıma sunulan Takipçi Yazılımlarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bazı yazılımların sahte olduğunu ve kullanıcıların kimlik bilgilerini de yedeklediğini unutmamak lazım.

Bu tarz Fotoğraf Paylaşımı yapan uygulamaları, Takipçi kasma uygulamalarını veya farklı 3. Parti uygulamaları kullanırken iyice düşünerek bilgileri paylaşmakta fayda var.

Uygulamalar ile işiniz bittikten sonra uygulamanın hesaba erişimini kapatmayı ve mümkünse şifrenizi değiştirmeyi de unutmayın.

 

Sahte Onaylanmış Hesap Maillerine İnanmayın

Son dönemde artmaya başlayan Onaylanmış Hesap Mailleri ile birçok kullanıcının Instagram Hesap Bilgileri çalınmaya başlanmış durumda.

Bundan dolayı da mail adresinize gelen Onaylanmış Hesap – Mavi Tip içerikli mailler üzerinde yer alan linkler ile Instagram sayfasına giriş yapmayı denemeyin.

Instagram Hesabınızı Güvene Almak İçin Yapmanız Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir