Intel Mobil İşlemci Ailesi Rakiplerini Geride Bırakmayı Başardı

Intel tarafından üzerinde çalışmaların devam ettiği Yeni Nesi Atom İşlemci ailesinin AnTuTu sonuçları 40.000 puan barajını aşan işlemcinin SnapDragon 800 serisini geride bıraktığını gösterdi.

Pazarda hali hazırda kullanımı devam eden en üst seviye işlemci aileleri Qualcomm ailesine ait SnapDragon 600 ve SnapDragon 800 serisi işlemciler ile Samsung firması tarafından pazara sunulan Exynos Octa 5 serisi işlemciler olarak ele alınabilir.

ARM mimarisinin damgasını vurduğu mobil işlemci pazarında ben de varım demek isteyen Intel, yaklaşık 1 – 2 senedir mobil sektöre işlemci çıkartıyor. Çıkarttığı işlemciler pek ilgi görmese de, bu işlemcileri için maça çıkmadan önce ter atmak için yapılan koşulara benzetebiliriz.

Etkili bir tecrübe kazanan firma, yeni mobil işlemcilerinin gelişimine hız vermiş durumda. Android dünyasının en önemli test yazılımlarından biri olan AnTuTu’da bilinmeyen bir cihazın test sonuçları gündeme bomba gibi düştü.

Intel Mobil İşlemci Ailesi Rakiplerini Geride Bırakmayı Başardı
Intel Mobil İşlemci Ailesi Rakiplerini Geride Bırakmayı Başardı

Intel’in Bay Trail mimarisini temel alan ve ilk dört çekirdekli Atom olacak olan işlemci, Intel’in Ultrabook modellerinde de kullandığı HD Graphics 4000 tabanlı bir grafik çözümünü temel alıyor.

Sadece 1.1 GHz hızında çalışan Bay Trail tabanlı işlemci, AnTuTu’da 43416 puan almayı başarıyor. Qualcomm’un ve ARM dünyasının en güçlü çözümlerinden olan Snapdragon 800’ün benzer testlerde 30.000 – 35.000 arası puan aldığı biliniyor. Intel bu puanı 1.1 GHz’de almayı başarırken, Qualcomm’un çözümü ise 2.3 GHz seviyesindeki hızlarla elde ediyor.

Intel’in 2 GHz seviyesinde pazara sunacağı Bay Trail tabanlı Atom işlemcileri, o zaman 50.000 barajını belki de geçebilir. Yapılan testlerin henüz nihai sürümler üzerinde yapılmadığını da ele alırsak pazara çıkacak olan Yeni Nesil Mobil İntel İşlemcileri de pazarı domine edebilecek seviyede olacak gibi görünüyor.

Bilgisayar pazarında oldukça büyük bir işlemci payını elinde bulunduran Intel firmasının Mobil Pazarda da bekleme sürecini bitirmesi ve yeni modellerini pazara sunması ile 2014 yılından sonra Ultra Hızlı Akıllı Telefon modelleri ile hayatımıza devam edeceğiz gibi görünüyor.

 

Intel Mobil İşlemci Ailesi Rakiplerini Geride Bırakmayı Başardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir