İnternet Üzerinden Reklam Veren Firmalara %15 Vergi Getirildi

Resmi Gazete ’de yayınlanan yeni Kararname ile İnternet Reklamcılığına %15 Vergi Getirildi. Buna göre İnternetten Reklam Vermek İsteyen kişi veya kurumlar %15 oranında bir vergi ödeyecekler.

Resmi Gazete ’de 19 Aralık 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren kararnameye göre Kişi veya Kurumlar tarafından internet üzerinden yapılacak olan Reklam Ödemeleri için %15 oranında bir vergi hesaplanarak devlete ödenecek.

Bu kararname ile Facebook – Instagram Reklamları, Google Adwords üzerinden verilen Arama Ağı, Alışveriş veya Youtube Reklamları ve internet üzerinden site, forum veya reklam ağlarına yapılan Reklam Ödemeleri için %15 oranında bir Vergi Ödemesi yapılacak.

 

Online Reklam

 

Kişi veya Kurum Olması Fark Etmiyor

Yapılan düzenleme ile ister Bireysel olarak reklam verin isterseniz de Şirket olarak reklam verin fark etmiyor. Ödenecek olan Vergi Oranı %15 olarak belirlenmiş durumda.

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu kararname ile reklam verenlerin % 15 oranında vergi hesaplayarak muhtasar beyanname ile ödeme yapması gerekecek.

Yani artık 1.000 TL reklam ödemesi yaparken üzerinden %15’lik bir verginin de yani 150 TL’lik bir ödemenin de Devlete yapılması söz konusu.

 

İnternet Reklamcılığı

 

Reklam Yayınlayan Sitelerin KDV ve Gelir Vergisi Süreçleri Devam Ediyor

Reklam yayınlayarak kazanç sağlayan web sitesi, forum veya ajansların gerek KDV gerekse de Gelir Vergisi ödemeleri için bir değişiklik yok.

Bu noktada hali hazırda kişisel olarak bir web sitesine sahip olan ve bu site üzerinden gelir elde edenlerin de en azından Şahıs Şirketi kurmaları ve bu şirket üzerinden Vergi Mükellefi olmaları gerekecek.

Bu noktada da Devlet tarafından İnternet Reklamcılığı alanında Reklam Verenden %15, Reklam Yayınlayandan ise %18 ve %35’e varan oranlarda Vergi Alması gibi bir durum ortaya çıkmış olacak.

 

İlgili Kararnameye Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ

Kaynak 1 – Kaynak 2

İnternet Üzerinden Reklam Veren Firmalara %15 Vergi Getirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir