İnternetten Yayın Yapan Radyo, TV ve Dijital Platformlar RTÜK’ün Denetimine Giriyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından hayata geçirilen bir yönetmelik ile internetten yayın yapan TV, Radyo ve Dijital Platformlar RTÜK Kontrolüne giriyor.

İddialara göre ise RTÜK platforma üye olan kullanıcıların tüm bilgilerine (Abonelik – İzlediği Kanal ve TV Programlarının Listesi – Kişisel Bilgileri) kolay bir şekilde erişebilecek.

Ayrıca yayınlanan içeriklerde tıpkı TV Kanallarında olduğu gibi Küfür, Alkol, Sigara gibi ürünlere yönelik sansür uygulanması, bazı sahnelerin kesilmesi gibi süreçlerde RTÜK Kurallarına tabi olacak.

 

RTÜK - Radyo Televizyon Üst Kurulu

 

Hangi TV, Radyo Kanalları ve Dijital Platformlar Etkilenecek?

Oy çokluğu ile kabul edilen bu yönetmelik birkaç gün içerisinde Resmi Gazete üzerinden yayına girerek resmileşmiş olacak.

Bu yönetmelik ile;

 • Normal TV Yayını Yapan TV Kanallarının Web Siteleri
 • Normal Radyo Yayını Yapan Radyo Kanallarının Web Siteleri
 • NetFlix
 • Blu TV
 • Puhu TV
 • Amazon Prime
 • Tivibu
 • Digitürk
 • D-Smart Go
 • Turkcell TV+
 • Vodafone TV
 • FilBox

gibi Dijital Platformlar denetim ve kontrol altına alınmış olacak.

Listede şu aşamada Youtube, Vimeo ve Dailymotion gibi Video Siteleri mevcut değil.

 

Puhu TV

 

Yayın Lisansı Alınarak Hizmet Sunulabilecek

Ülkemizde bir şekilde Dijital TV veya Radyo kanalı kurmak, Dijital Platformlar olarak yayın yapmak isteyen firmaların ilk olarak RTÜK üzerinden bir Yayın Lisansı alması gerekecek.

Alınacak bu lisans sonrasında RTÜK artık tüm yönleri ile bu platformu denetleyebilecek.

İddialara göre Yayın Lisansı alan yayıncılar RTÜK tarafından gelecek olan taleplere göre Abonelere Ait Verileri RTÜK ile paylaşmak zorunda kalacaklar.

Bu sayede de RTÜK’ün hem Dijital Platform üzerinde Denetim ve Uygulama hakkı bulunurken Abonelerin hangi yayınları isledikleri, hangi filmleri listelerine ekledikleri, kaç ay abone oldukları gibi birçok Kişisel Veriye de ulaşma hakkı bulunacak.

RTÜK Üyeleri ise bu maddenin sadece platform üzerindeki Brüt Gelire ulaşmayı amaçladığını, kişisel verilere erişimin söz konusu olmayacağını belirtiyorlar.

Ancak konuyla alakalı net veriler Resmi Gazetede ilgili yönetmeliğin yayına alınması sonrasında ortaya çıkacak gibi görünüyor.

 

Blu TV

 

İçeriklerin %30’luk Kısmı “Yerli İçerik” Olmak Zorunda

AB Standartlarına uygun bir şekilde hazırlandığı ifade edilen yönetmeliğe göre özellikle Netflix, Amazon Prime, Puhu TV, Blu TV gibi platformlarda bulunan içeriklerin %30’u Yerli Yapım olmak zorunda.

Bu içerikler Dijital Platform tarafından üretilmiş olabileceği gibi bağımsız yapımcılar tarafından üretilmiş içeriklerin platforma dahil edilmesi ile de %30 oranı sağlanabilecek.

Bu kapsamda özellikle Netflix gibi Global Hizmet sunan Dijital Yayıncıların çalışma yapması gerekecek gibi görünüyor. Çünkü Blu TV ve Puhu TV gibi yerli sitelerde içeriğin çoğu zaten Yerli Yapım olarak karşımıza çıkıyor.

 

RTÜK

 

2018 Yılı Kasım Ayında Yürürlüğe Giriyor

Yönetmelikte bazı düzenlemeler yapılır mı?, Yönetmelik ile alakalı olarak akıllardaki soru işaretleri net bir şekilde çözüme kavuşturulur mu? Şu aşamada bilemiyoruz.

Ancak gelen bilgilere göre Yayın Lisansı Alma Şartı ve RTÜK Denetimine Girme süreci 2018 yılı Kasım ayında başlayacak.

Arada geçen sürede ise yayıncılara Sistemlerini Denetime Uygun Hale Getirme, İçeriklerde Düzenlemeler Yapma ve %30 Yerli İçerik Maddesine Uyma gibi işlemler için zaman tanınmış olacak.

İnternetten Yayın Yapan Radyo, TV ve Dijital Platformlar RTÜK’ün Denetimine Giriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir