Pasaport Kayıt İşlemleriiOS 11 ile Eski Mobil Uygulamaların Sonu Geldi!

iOS 11 ile Eski Mobil Uygulamaların Sonu Geldi!

Apple’ın ilk iPhone modeli ile birlikte akıllı telefon dünyasında deyim yerindeyse bir devrim açmasından sonra bir yeni devrim niteliğinde yenilik olarak da hazırladığı ve ilk iPhone modelinin sonrasında duyurduğu mobil uygulama ve mobil oyun dijital mağazası App Store, o yıllardan bu yıla kadar birçok değişim ile kullanıcıların hizmetinde kaldı ve Android Google Play Store mağazasının […]


Apple’ın ilk iPhone modeli ile birlikte akıllı telefon dünyasında deyim yerindeyse bir devrim açmasından sonra bir yeni devrim niteliğinde yenilik olarak da hazırladığı ve ilk iPhone modelinin sonrasında duyurduğu mobil uygulama ve mobil oyun dijital mağazası App Store, o yıllardan bu yıla kadar birçok değişim ile kullanıcıların hizmetinde kaldı ve Android Google Play Store mağazasının da öncüsü olmayı başardı.

Son olarak da Apple, en son mobil işletim sürümü olan iOS 11 ile birlikte mobil uygulama mağazası App Store tarafında önemli bir atılım atmış oldu. Her ne kadar birçok güncel uygulama ve oyun geliştiricisi bu yeniliğe hazır olarak kendi uygulamalarını ve oyunlarını güncellemiş olsa da birçok eski uygulama ne yazık ki artık kullanılabilir değil.

iOS 11 ile App Store baştan aşağı yenilenmiş oldu!

Hatırlatmak gerekirse ilk olarak WWDC 2017 yani Dünya Geneli Uygulama Geliştiricileri Konferansı 2017 kapsamında duyurulan bu uzun bir süre beta sürecinde kalan Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 11, geçtiğimiz hafta desteklenen tüm iPhone, iPad ve iPod modellerine dünya ile eş zamanlı olarak ülkemizde de indirmeye sunuldu. Apple’ın tüm diğer mobil işletim sürümü versiyonlarında da olduğu gibi ücretsiz olarak dağıtılan iOS 11 ile birlikte gelen en büyük yenilikler arasında, iOS mobil uygulama ve mobil oyun mağazası tarafındaki yenilikler dikkatleri üzerine toplamıştı ve beta sürecine katılmayan diğer kullanıcıların güncellemeleri ile birlikte yeni kullanıcıların da dikkatini çekmeyi başardı.

İlk etapta iOS 11 ile gelen yeni iOS uygulama ve oyun mağazasında dikkat çeken yenilik, tasarım tarafında kendini gösterdi ve elbette ki kullanıcıların ilk dikkatini çeken detay da bu oldu. İlk olarak App Store logosu üzerinde bir değişime giden Apple, nitekim uzun yıllardır devam ettirdiği aynı App Store logosunu, iOS 11 ile birlikte yeni tasarım anlayışına uygun bir şekilde güncelledi.

Elbette ki tek yenilik logo tarafındaki değişim ile sınırlı kalmıyor. App Sotre uygulamasında yer alan tren oyunlar ve uygulamalar, oyunlar, uygulamalar ve güncelleme bölümleri de baştan aşağı yenilerek, güncel ve daha derli toplu bir tasarım sistemine geçirildi.

Apple’ın bu yeni sistemi ile beraber ilk olarak yeni uygulamaların çok daha kolay keşfedilmesine imkan sunulması amaçlanıyordu. Bilhassa da editör seçimlerine dayalı olarak kullanıcılara gösterilen mobil oyunlar ve mobil uygulamalar, çok daha detaylı açıklamalar ve App Store’un açılış sayfasının tamamında yer alacak bir biçimde yenilendi. Dolayısıyla bir süredir devam eden mobil uygulama geliştiricilerinin yeni uygulamalar ve oyunlar tarafında yaşadığı yoğun rekabet sorununa, Apple tarafından bir müdahale getirildiği yorumları ortaya çıkmış oldu.

Daha önce yeni uygulamalar, sadece uygulama kategorisinde çok fazla indirmeye ulaştıysa görünmekteydi ve trend tarafında da kısıtlı bir yer bulma imkanına sahipti. Şimdi ise Apple’ın App Store tarafındaki editörleri tarafından seçilen yeni mobil uygulamalar veya mobil oyunlar, çok daha kolay ve detaylı bir şekilde ilk sayfa olarak App Store’a giriş yapan kullanıcılara gösterilebiliyor.

Tasarımın tamamıyla değişmesi ile birlikte mümkün kılınan bu kullanıcı deneyimini artıran detay ile beraber, iOS 11 ile zorunlu tutulan 64-bit mobil uygulama zorunluluğu da getirilmiş oldu.

Apple, iOS 11 ile 64-bit zorunluluğu getirdi!

iOS 11 ile birlikte Apple’ın zorunluğu tuttuğu bir kural gereği App Store mağazasında yer alan tüm uygulamaların, 64-bit olması gerekmekteydi. Bu gerekliliği Apple, aylar öncesinde WWDC17 kapsamında duyurmuştu. Yani güncel olarak uygulama ve oyun geliştirmeye devam eden tüm geliştiriciler, iOS 11 tüm cihazlara son sürümü ile resmi olarak dağıtılmaya başlamadan önce önlem alarak, uygulamalarına 64-bit desteği getirdiler. Lakin güncel olarak gelişmeleri takip etmeyen geliştiriciler tarafından daha önce App Store üzerinde yayınlanmış olan uygulamalar, 64-bit desteği sunmuyorlar ise bu uygulamalar Apple tarafından kaldırılmış oldu.

Geliştiriciler için ek bir sorun haline gelen bu işlem ile App Store’dan kaldırılan uygulamaların güncellenme süreçleri bir yana dursun, iOS 11’e geçiş yapan kullanıcılar için çok daha büyük bir sorun kendini gösterdi. Zira daha önce 64-bit destekli olmayan ücretli veya ücretsiz uygulamaları kullanan kullanıcılar, güncelleme sonrasında bu uygulamaların silindiğini fark etti.

Apple, iOS 11 ile birlikte 64-bit zorunluluğu getirdiği için geliştiricilerin 64-bit destekli olmayan uygulamaları, iOS’un yeni sürümü ile çalışmadığı için güncelleme sonrasında otomatik olarak kaldırılmış oldu. Dahası bu uygulamalar, halen daha güncellenmediği için kullanıcılar tarafından App Store üzerinden tekrar indirilemedi.

Şu an için bu ücretsiz veya ücretli 64-bit desteği olmayan uygulamalar, kullanıcılar tarafından hiçbir şekilde iOS 11 üzerinden erişilemiyor. Bu uygulamalara erişmenin tek çözümü ise uygulama geliştiricilerin söz konusu olan iOS uygulamalarını 64-bit desteği ile birlikte güncellemeleri olacak.

Apple, 64-bit zorunluluğunu neden iOS 11 ile beraber getirmiş oldu?

Aslında Apple, iOS 10 sürümünden bu yana sık sık 64-bit vurgusu yapmaya başlamıştı. Öte yandan macOS tarafında ise uzun bir süredir 64-bit uygulama gereksinimi hali hazırda uygulanıyor.

Temel olarak Apple’ın 64-bit uygulama zorunluluğu getirmesinin temel nedeni ise yeni iPhone modellerinin donanım tarafında çok ciddi bir gelişme kat etmesi oluyor. Çok daha güçlü donanımlara sahip olan iPhone’lar için hazırlanan 64-bit uygulamalar, söz konusu bu donanım gücünden çok daha fazla yararlanabilecek. Öte taraftan uygulama verimliliği konusunda da çok ciddi bir gelişme kendini gösteriyor olacak.

Nitekim Apple’ın macOS, watchOS ve iOS işletim sistemlerinde temel olarak oluşturduğu kullanıcı deneyiminin en iyi seviyede yer alması gerekliliği, 64-bit sisteminin de güncel standart olarak zorunlu hale gelmesi ile sonuçlanmış oldu.

Elbette ki iOS 11 ile gelen AR Kit yani artırılmış gerçeklik paketi gibi sistemlerin de geliştiriciler tarafından çok daha iyi bir şekilde kullanılması için 64-bit uygulama desteğinin olması daha iyi bir atılım olacak.

Özetlemek gerekirse Apple, bir nevi uygulama ve oyun geliştiricilerini daha iyi ve daha verimli uygulamalar yapmak için zorunlu bir teşvik hareketinde bulunmuş oldu. Bununla beraber yeni iPhone ve iPad modelleri ile birlikte hem özellik hem de tasarım anlamında uyum sağlayacak şekilde güncellenmeyen eski uygulamalar da iOS 11 ile beraber hem yüklü olduğu iPhone’lar ve iPad’ler üzerinden hem de App Store iOS mobil uygulama mağazasından kaldırılmış oldu.

Mobil uygulama ve mobil oyun sayısı milyon adetlere ulaşan App Store gibi bir uygulama mağazası için dolaylı olarak yapılan bu temizlik sonrasında hem rekabet hem de kullanıcı deneyimi düşük seviyede kalan uygulamaların ortadan kaldırılması, geliştiriciler için iyi bir yaklaşım olduğu kadar uzun vadede kullanıcılar için de iyi bir etki olarak geri dönüş yapmış olacak.

Öte taraftan yeni donanımlar ile çok daha iyi kombinasyon kuran uygulamaların App Store tarafında yer alması, kullanıcıların da yeni iPhone ya da yeni iPad modellerinde kullandıkları uygulamalardan çok daha fazla verim elde etmesine vesile olacak. Nitekim hem satışlar tarafında yaşanan artış hem de kullanıcıların yeni cihazlardan beklediği detaylar, en iyi şekilde yerine getirilmiş ve hem Apple hem de Apple cihazlarını kullananlar için çok daha iyi bir cihaz deneyimi yaşatılmış olacak.

İlerleyen dönemlerde güncelleme yaparak eski uygulamalarını Apple’ın yeni gereksinimlerine göre ayarlayan geliştiricilerin eski uygulamaları da yeniden App store üzerinde yer alabilecek. Böylece daha önce kullanılan veya satın alınmış olan uygulamalar, beğeni ile kullanan kullanıcılara yeniden ulaşmış olacak. Nitekim bu süreçte en büyük iş, uygulama ve oyun geliştiricilerinde olacak.

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status