İOS Her Yeni Sürümde Kan Kaybediyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Apple firmasının cihazlarında kullandığı İOS İşletim Sistemi ilk yıllardaki kararlı ve sorunsuz halini her güncelleme ile biraz daha kaybediyor gibi görünüyor.

Steve JOBS’un yapısı gereği kesinlikle Sorunsuz ve Sıkıntısız bir İşletim Sistemi olması gerektiği için üzerinde çokça düşünülen ve sınırları kesin olarak belirlenen İOS İşletim Sistemi son güncellemelerde büyük sorunlar yaşatmaya başladı.

İOS 7 İşletim Sistemi ile yaşanmaya başlanılan sorunların yeni sürümde giderilmesi beklenirken İOS 8 İşletim Sistemi ise tam bir fiyasko ile sonuçlandı.

 

İOS Maps Hayal Kırıklığı

Son iki yeni sürümde de beklentilerin altında kalmanın ötesinde birçok sorun ile kullanılamaz olduğunu gösteren İOS Maps yada Apple Maps Uygulaması aslında sürümlerdeki en büyük hayal kırıklıklarında birisi olmayı başardı.

Bir türlü doğru hedefe gidemeyen haritalar sebebiyle Apple firması açıklama yaparak Ezeli Rakibi Google Maps haritasına kullanıcıları yönlendirmesi ise aslında oldukça traji komik bir durumdur.

Bunun yanında yaşanan farklı sorunlar sebebiyle Apple kullanıcıları kendi cihazlarını İOS 8 Sürümüne yükseltme noktasında ağırdan hareket etmeye devam ediyorlar.

İOS 8 Güncelleme Oranı
İOS 8 Güncelleme Oranı

Güncelleme Oranları %50’ye Bile Ulaşmadı

iOS 8.0.1 ile yaşanan sıkıntılar, görünüşe göre iOS kullanıcılarına geri adım attırmış. iOS 8.0.2 yayımlanmasına rağmen halen yüzde 50 civarındaki iOS 7 kullanıcısı güncelleme yapmaktan kaçınıyor.

17 Eylül 2014 tarihinde duyurusu yapıldıktan sonra 1 hafta içerisinde %17 Güncelleme Oranına ulaşmayı başaran Apple İOS 8 İşletim Sistemi daha sonra aniden fren yaptı.

Eylül ayının ortasında %46’lık Güncelleme Oranına ulaştığı duyurusunu yapan Apple firması 5 Ekim 2014 tarihinde, yani 15 gün sonra yaptığı açıklama da oranı %47 olarak açıkladı. Yani 15 günde %1 oranında bir güncelleme yaşanmıştı.

 

İlk Güncelleme Paketleri Sorunlu Oluyor

Apple kanadının geçen sene pazara sürdüğü İOS 7 İşletim Sisteminin ilk sürümlerinde çok fazla sıkıntı yaşayan kullanıcılar Microsoft’dan alışık olduğumuz Güncelleme Paketleri ile biraz rahat bir nefes almışlardı.

Durumun İOS 8 İşletim Sistemi için de ilerleyen süreçte öyle olacağı görünüyor. Güncelleme oranları yükselse bile memnun tüketici sayısının yavaş yavaş azalmaya başlaması Apple için aslında sıkıntılı bir sürecin başlaması anlamına gelebilir.

İOS Her Yeni Sürümde Kan Kaybediyor
İOS Her Yeni Sürümde Kan Kaybediyor

Steve JOBS’dan Öncesi ve Sonrası

Kendisini Mükemmellik için adayan bir isim olan Steve JOBS aslında Apple firmasını Apple yapan değerleri çok önceden net bir şekilde ortaya koymuştu.

Sorunsuz – Sıkıntısız ve Söz Verildiği gibi ürün üretilmesi düşüncesini net olarak ortaya koyan JOBS bu sayede aslında eşdeğer ürünlerin 1.000 TL’de satıldığı pazarlarda 2.000 TL’den satış yapmayı başarmıştı.

Ancak son dönemde işler değişmeye başlamış gibi görünüyor. JOBS döneminden kalan Mükemmeliyetçi Yaklaşım daha fazla Kazanç ve Satış sistemine dönmeye başlamış durumda. Bu da aslında satışların ve bağlılığın azalmasına sebep olabilecek bir etken.

İOS Her Yeni Sürümde Kan Kaybediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir