İOS Uygulamaları Android Uygulamalarından 3.5 Kat Fazla Kazandırıyor

Pazardaki kıyasıya rekabet içerisinde Uygulama Satışı ve Kazancı yönünden İOS İşletim Sistemi her dönem olduğu gibi 2012 yılının son çeyreğinde de Android İşletim Sisteminden kat kat yüksek bir noktada yer aldı.

Mobil Uygulama ve Mobil Oyun pazarı olarak iki ana kategoride inceleyebileceğimiz Uygulama Pazarı İstatistikleri App Annie isimli bir Analiz firması tarafından gerçekleştirildi. Aşağıdaki sonuçlarda bu firma tarafından yapılan ve 2012 yılının Ekim – Kasım – Aralık aylarını kapsayan bir araştırmanın sonuçları.

Bu sonuçlara göre Ücretli Uygulama ve Oyun satışında Apple firması tarafından pazara sürülen İOS İşletim Sistemi oldukça büyük bir farkla öne geçmiş durumda. Android İşletim Sistemindeki uygulama satışları ise yok denecek seviyelerde.

İOS ve Android İşletim Sİstemi Ücretli Uygulama Satış Raporu
İOS ve Android İşletim Sİstemi Ücretli Uygulama Satış Raporu

iOS oyunlarının, Android oyunlarına göre 3.5 kat gelir getirmesi ile birlikte, İOS dünyası 2011 yılına göre kendi içinde oyunlardan getirdiği gelirlerde de yüzde 20’lik bir artış yaşadı. App Store üzerinde en çok uygulaması indirilen şirketler arasında Apple ve Google yer alsa da en çok ciro sağlayan şirketler oyun geliştiriciler oldu.

En Fazla Uygulaması İndirilen Firmalar (Android - İOS)
En Fazla Uygulaması İndirilen Firmalar (Android – İOS)

Oyunlar üzerinden en fazla gelir getiren şirket 958 uygulaması ile EA olurken, ikinci sıraya ise sadece 2 uygulaması ile Supercell şirketi oturdu. Angry Birds yapımcısı ise en çok uygulaması indirilen 4. şirket olurken, gelir getirme sırasında ise 10. oldu.

En Çok Uygulama Satışı Yapan 10 Firma (İOS - Android)
En Çok Uygulama Satışı Yapan 10 Firma (İOS – Android)

İOS için en yüksek gelir getiren ülkeler arasında bulunan ABD, Kanada, Avusturalya, İngiltere ve Japonya toplamda yüzde 60’lık bir kısmı elinde bulunduruyor. İOS uygulamaları arasında en hızlı büyüyen ülke ise Çin olurken, Android pazarında ABD, Güney Kore ve Japonya en çok gelir getiren 3 ülke oldu.

***

Editör Yorumu: Elbette ki bu kıyaslama oldukça önemli veriler ışığı altında yapılıyor. Ancak Apple ve Android İşletim Sistemi için kullanıcı profillerini incelediğimizde aradaki farkın da sebebi anlaşılacaktır.

Ülkemiz için konuşacak olursak 2000 – 2500 TL arasındaki bir fiyattan Apple iPhone 5 alan bir müşteri telefonundaki uygulamalar için 1 Dolar veya 10 Dolar veya daha da abartı olarak 50 Dolar uygulama ücreti ödemekten geri durmayacaktır.

Ancak 499 TL’den bir Android İşletim Sistemi alan kullanıcı birçok kez Ücretsiz Uygulamalara bile yaklaşmamakta iken 10 Dolar ödeme yaparak Ücretli Uygulama satın alma olasılığı neredeyse sıfırdır.

Apple bu noktada devamlı kalburüstü kesime oynamanın getirmiş olduğu avantajı bariz şekilde kullanmaktadır. Bu durumda hem firmanın hem de App Store için üreten diğer uygulama firmalarının daha fazla kazanması anlamına gelmektedir.

 

İOS Uygulamaları Android Uygulamalarından 3.5 Kat Fazla Kazandırıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 21 Haziran 2013, 14:15

  Analizlere bir şey diyemem ama editörün yorumu çok taraflı. Apple için 2000-2500 TL civarındaki telefonlardan bahsederken Android için 499 (ama Apple için 1999 değil nedense 2000!) TL civarındaki telefonlardan örnek veriliyor. 1500-2500 aralığında bir sürü Android cihaz var. Ve bunların sayısı da oldukça fazla. Buna rağmen neden hala iOS daha fazla kazandırıyor, bunu açıklamak lazım. Yoksa Apple pahalı Android ucuz, o yüzden böyle demek yüzeysel bir yaklaşım.
  Kullanıcı profili tabi ki önemli ama bence asıl sorun Android markette. Birincisi her ülkeden satış yapılmasına izin vermiyor Google. Mesela Türkiye’den uygulama yapıp satamıyorsunuz. Ama App Store’dan yapabiliyorsunuz. Sadece 27 ülkeden satış yapılabiliyor. Bu da ücretli app konusunda problem oluşturuyor.

  Cevapla
  • Taraflı bir yorum yok aslında ortada. Apple şuan pazara 1 yılda 1 Cihaz sürüyor. Ve bu cihaz ülkemizde Kara Borsa’da 3500 TL’den bile alıcı bulabiliyor. Ve alan kişiler aldıkları cihaza Pahalı kılıf, Ücretli Uygulama ve daha birçok aksesuarı alıyor. Ortada bir Prestij olayı var.

   Ülkemizde satışı yapılan Android cihazlara baktığınızda genelde 500 TL ile 1000 TL arasında kalan cihazlar rağbet görüyor. Alanların birçoğu da Ücretsiz Mesejlaşma özelliği veya sırf ANdroid olsun diye alıyorlar. Bu durumda elbette ki Android İşletim Sisteminin egemen olduğu kesin Orta ve Giriş seviyesi kullanıcılar oluyoır. Buna bağlı olarak harcanan tutarda o seviyede kalıyor.