İOS ve Android Kullanıcılarına “Find and Call” Tehdidi

Her iki işletim sistemine de sızan yeni bir truva atı keşfedildi Apple ve Google, kullanıcıların telefon defterlerindeki bilgileri çaldığı tespit edilen bir truva atı virüsünü uygulama platformlarından kaldırdı. Android ve İOS kullanıcılarını hedef alan truva atı niteliğindeki uygulama, mobil cihazlarınıza bir arkadaşınızın size gönderdiği, bir uygulamayı indirmenizi öneren anlamsız bir mesajla düşüyor. Birçok kullanıcı, arkadaşlarının […]Her iki işletim sistemine de sızan yeni bir truva atı keşfedildi

ve Google, kullanıcıların telefon defterlerindeki bilgileri çaldığı tespit edilen bir truva atı virüsünü uygulama platformlarından kaldırdı.

ve İOS kullanıcılarını hedef alan truva atı niteliğindeki uygulama, mobil cihazlarınıza bir arkadaşınızın size gönderdiği, bir uygulamayı indirmenizi öneren anlamsız bir mesajla düşüyor. Birçok kullanıcı, arkadaşlarının gönderdiğini zannettikleri mesajdaki uygulamayı indiriyor.

IOS ve Android Kullanıcıları Dikkat
ve Kullanıcıları Dikkat

 

ve Google, güvenlik yazılımcısı Kaspersky Lab’in uyarısı üzerine “Find and Call” adlı uygulamayı, AppStore ve Google Play Market den kaldırdı. Securelist sitesi, “mesajın ilk başta bir SMS tabanlı kötü amaçlı yazılım sanıldığını, ancak analizler sonucunda uygulamanın telefon defterlerindeki bilgileri çalan bir truva atı virüsü olduğunu anladıklarını” belirtti.

Kullanıcı bilgilerini başka bir server’a aktaran virüs uygulama, indirilip yüklendiğinde, telefon defterindeki telefonları ve diğer bilgileri çalıyor. Bu bilgiler daha sonra SMS spam kampanyalarında kullanılıyor. Virüs uygulama yüklendikten sonra ne zaman adres defterine yeni bir kayıt girilse kullanıcılara tıklamaları için bir URL adresi veriyor, GPS koordinatlarının girilmesini istiyor, sosyal medya ağları e-mail hesaplarına bağlanılmasını istiyor. Ntvmsnbc’nin haberine göre Rus teknoloji bloğu http://www.appleinsider.ru sitesi virüsün kaynağını araştırarak spamlerin bir böcekten kaynaklandığını tahmin edilmekte olduğunu belirtti.

Uzmanlar, iyi huylu görünmesine rağmen yazılımın şahsi bilgileri çaldığını ve indirmiş olan İOS ve kullanıcılarının “Find and Call” uygulamasını mobil cihazlarından kaldırmaları gerektiğini ifade etti.

  Chrome OS İşletim Sisteminde Android Uygulamaları Çalışacak
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status