İOS ve Android Kullanıcılarına “Find and Call” Tehdidi

Her iki işletim sistemine de sızan yeni bir truva atı keşfedildi

Apple ve Google, kullanıcıların telefon defterlerindeki bilgileri çaldığı tespit edilen bir truva atı virüsünü uygulama platformlarından kaldırdı.

Android ve İOS kullanıcılarını hedef alan truva atı niteliğindeki uygulama, mobil cihazlarınıza bir arkadaşınızın size gönderdiği, bir uygulamayı indirmenizi öneren anlamsız bir mesajla düşüyor. Birçok kullanıcı, arkadaşlarının gönderdiğini zannettikleri mesajdaki uygulamayı indiriyor.

IOS ve Android Kullanıcıları Dikkat
IOS ve Android Kullanıcıları Dikkat

 

Apple ve Google, güvenlik yazılımcısı Kaspersky Lab’in uyarısı üzerine “Find and Call” adlı uygulamayı, AppStore ve Google Play Market den kaldırdı. Securelist sitesi, “mesajın ilk başta bir SMS tabanlı kötü amaçlı yazılım sanıldığını, ancak analizler sonucunda uygulamanın telefon defterlerindeki bilgileri çalan bir truva atı virüsü olduğunu anladıklarını” belirtti.

Kullanıcı bilgilerini başka bir server’a aktaran virüs uygulama, indirilip yüklendiğinde, telefon defterindeki telefonları ve diğer bilgileri çalıyor. Bu bilgiler daha sonra SMS spam kampanyalarında kullanılıyor. Virüs uygulama yüklendikten sonra ne zaman adres defterine yeni bir kayıt girilse kullanıcılara tıklamaları için bir URL adresi veriyor, GPS koordinatlarının girilmesini istiyor, sosyal medya ağları e-mail hesaplarına bağlanılmasını istiyor. Ntvmsnbc’nin haberine göre Rus teknoloji bloğu http://www.appleinsider.ru sitesi virüsün kaynağını araştırarak spamlerin bir böcekten kaynaklandığını tahmin edilmekte olduğunu belirtti.

Uzmanlar, iyi huylu görünmesine rağmen yazılımın şahsi bilgileri çaldığını ve indirmiş olan İOS ve Android kullanıcılarının “Find and Call” uygulamasını mobil cihazlarından kaldırmaları gerektiğini ifade etti.

İOS ve Android Kullanıcılarına “Find and Call” Tehdidi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir