iOS’taki güvenlik açıkları kapatıldı!

Apple firmasının, beta sürümünü yayınladığı ve üzerinde uzun testler yaparak kontrol ettiği iOS 10.3.3, geçtiğimiz haberlerde de söylediğimiz gibi çok önemli güvenlik yamalarıyla birlikte geçtiğimiz Çarşamba günü yayınlanmıştı. Güncellemenin kapattığı güvenlik açıkları bir çok iOS kullanıcısını etkiliyordu!

 

Akıllı telefonlar hayatımızın birer parçası haline geldiğinden beri bilgisayar korsanlarının başlıca hedeflerinden biri haline geldiler. Çünkü kullanıcıların kişisel bilgilerinin ve banka bilgilerinin hepsi tek bir cihazda toplanıyor ve bu yüzden de bilgisayar korsanları her yeni Android veya iOS sürümünden sonra güvenlik yazılımındaki açıkları bulmaya çalışıyorlar ve bazen de buluyorlar. Yakın bir süre içerisinde gerçekleşen ve haberlerimizde bahsettiğimiz Broadcom yongalarının üzerinden Wi-Fi’ye bağlanarak bir çok Android cihazını kontrol altına alan Broadpwn saldırlarından aslında bir çok iOS cihazının da etkilendiği öğrenildi.

Güvenlik şirketlerinin yaptığı açıklamalara göre iOS 10.3.3’ten daha düşük iOS sürümlerini kullanan kullanıcılarının cihazlarının tehlike altında olduğu belirtiliyor. Başlangıçta sadece Wi-Fi yongalarını kontrol altına aldığı düşünülen bu açıktan dolayı yapılan saldırıların aslında cihazın tüm kontrollerini erişebildiği ortaya çıktı. Ve bu durum hackerlara büyük avantajlar sağladı. Broadcom BCM43xx serisi Wi-Fi yongalarını bulunduran iPhone 5 ve sonraki tüm iPhonelar ve iPad 4 sonrası tüm iPadler ve altıncı nesil iPod Touch’ın tehlike altında olduğu söylenmişti fakat Apple yayınladığı son iOS 10.3.3 güncellemesi ile birlikte bu güvenlik açığını ortadan kaldırdı. Bu yüzden güvenlik yamasını telefonunuza yüklemenizi öneriyoruz.

iOS’taki güvenlik açıkları kapatıldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir