iPad Modellerine (iPad 2 – New iPad – iPad 4) Format Atma (Recovery) ve Sıfırlama İşlemi

iPad Modellerine (iPad 2 – New iPad – iPad 4) Format Atma (Recovery) ve Sıfırlama İşlemi

Yazımızda sizlere iPad 2, New iPad ve iPad 4 modellerini nasıl formatlayacağınızı, Hard Reset olayının nasıl olacağını ve cihaz üzerinden Sıfırlama işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız. Yapılacak işlemler sonrasında oluşması muhtemel veri kayıpları ve cihazınızın işletim sisteminde oluşabilecek sorun veya hatalar konusunda önceden uyarımızı yapalım. Resetleme ve Sıfırlama işlemleri sonrasında tüm içerik ve bilgilerin silineceği, uygulamaların […]


Yazımızda sizlere , ve modellerini nasıl formatlayacağınızı, Hard Reset olayının nasıl olacağını ve cihaz üzerinden Sıfırlama işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Yapılacak işlemler sonrasında oluşması muhtemel veri kayıpları ve cihazınızın işletim sisteminde oluşabilecek sorun veya hatalar konusunda önceden uyarımızı yapalım.

Resetleme ve Sıfırlama işlemleri sonrasında tüm içerik ve bilgilerin silineceği, uygulamaların gidebileceği, tutulan tüm kayıtların sıfırlanacağı bilgisini de verelim.

 

iPad Modellerine (iPad 2 - New iPad - iPad 4) Format Atma (Recovery) ve Sıfırlama İşlemi
iPad Modellerine () Format Atma (Recovery) ve Sıfırlama İşlemi

iPad Modellerinde Hard Reset –  Formatlama  – Recovery İşlemi

 

, veya sahibi olmanız durumunda daha önceden bilgisayarınıza iTunes yüklemiş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ama halen yüklü değilse o zaman iTunes Programını yüklemeniz gerekecektir.

  • Dosya yedeklerinizi alınız.
  • iPad ürününü kapatınız
  • Bilgisayarınızdan iTunes programını açınız.
  • Home tuşuna (Yuvarlak Tuş) basılı tutunuz ve bu halde USB Kablosunu bilgisayara bağlayınız. (iTunes açık iken)
  • Bilgisayara bağlandıktan sonra ekran açılacaktır. Siz tuşa basmaya devam ediniz.
  • Ekranda RECEVERY MOD ( Geri Yükleme Modu) yazısını görene kadar Home tuşuna basılı tutmanız gerekiyor.
  • Ekrandaki yazı göründükten sonra HOME tuşunu bırakıp RECOVERY MODE yazan noktaya tıklamanız gerekiyor.

iPad modeli birkaç dakika sonra yeniden başlatılacak ve sıfırlanmış olarak karşınıza çıkacaktır.

 

iPad Modellerinde Bölümsel Sıfırlama Yapmak

 

iPad kullanıcıları dilerlerse cihazı komple sıfırlamadan Bölümsel olarak sıfırlama işlemi yapabilirler.

İşlem yapmak için öncelikle Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Bu bölüme geçtikten sonra sıfırlama tercihinizi yapabilirsiniz.

Tüm ayarları sıfırlama: Cihazda yaptığınız tüm ayarlar ve düzenlemeler Fabrika Ayarlarına dönüştürülür.

Tüm içeriği ve ayarları silme:  İpad bir anlamda Ayar ve Veriden temizlenmiş olur. Sıfırdan ayar yaparak kullanıma başlayabilirsiniz. Bu Formatlama olarak da düşünülebilir.

Ağ ayarlarını sıfırlama:  Ağ ayarlarını sıfırladığınızda daha önce kullanılan ağların listesi ve bir konfigürasyon profili tarafından yüklenmemiş VPN ayarlarınız silinir. Wi-Fi kapatılıp yeniden açılır ve bağlı olduğunuz ağlarla bağlantınız kesilir. Wi-Fi ve “Ağlara Katılmadan Sor” ayarları açık kalır. Bir konfigürasyon profili tarafından yüklenmiş VPN ayarlarını silmek için kullanılır.

iPad Profilini Silmek İçin Ayarlar > Genel > Profil bölümüne giderek burada bulunan Profili seçerek Silme İşlemini başlatabilirsiniz. Bu sayede o profile tanımlı olan tüm ayarlar ve hesap bilgileri profille beraber silinecektir.

Klavye Sözlüğünü Sıfırlama:  Yazarken iPad’un önerdiği sözcükleri reddederek klavye sözlüğüne sözcükler eklersiniz. Klavye sözlüğünü sıfırlama, eklediğiniz tüm sözcükleri siler.

Ana Ekran Yerleşimini Sıfırlama:  Yerleşik uygulamaları Ana Ekran’da özgün yerleşimlerine döndürür.

Konumu ve Gizliliği Sıfırlama:  Konum servisleri ve gizlilik ayarlarını fabrika saptanmışlarına sıfırlar.

 

Sıfırlama işlemi her zaman için Tavsiye Edilmeyen bir işlemdir. Ancak bazı durumlarda Hard Format adını verdiğimiz sıfırlama işlemine gerek duyabiliriz. Bu noktada tüm verileri yedekledikten sonra format işlemine başlamamız daha sonra veri kaybı yaşamamızı engelleme adına büyük bir artı olacaktır.

iPad Formatlama işlemi Android İşletim Sistemlerindeki kadar kolay değildir. Özellikle iTunes üzerinden işlem yaparken biraz uğraşabilirsiniz. Daha önce iTunes kullanmadıysanız buda işlemlerin biraz daha uzamasına sebep olabilecektir.

Kaçak yollarla ülkemize sokulan ve farklı işlemlerle Kayıt Altına Alınan iPad modellerinde (3G – 4G Destekli) Formatlama işlemi cihazın üzerindeki tüm yazılımsal müdahaleleri yok edeceği için cihazın kaçak konuma düşmesine ve kayıtsız olarak işaretlenmesine sebep olabilir.

  Apple 3D Kamera Geliştirmeye Başladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

    • İPAD serisinde eğer siz iCloud Şifresini unuttu iseniz onu sadece SERVİS çözer. Bu işlem için de ÜCRET alır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status