iPhone 5 Sorun Yumağı mı, Teknoloji Dehası mı?

iPhone 5
iPhone 5

Apple iPhone 5 modeli pazara çıktı ve çıkar çıkmazda olumlu yada olumsuz eleştirilerin tam ortasında kendisine yer bulmayı başardı. Elbette ki geçtiğimiz yıllarda da bu tarz bir durum oluyor ve beklentilerin üst düzeyde olması sıkıntı yaratıyordu ama bu sefer işler biraz daha farklı ilerleyeme başladı.

iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 modelleri pazara sürüldüğünde düzenli bir gelişim ve değişim vardı. Bunların yanında Steve JOBS gibi bir dehanın sunumu ve elbette ki nadir sorun yaratan bir Apple markası vardı.

Zaten Steve JOBS ve Ekibi bizlere bunu sunuyordu. Apple ürünü al sorunlardan uzak bir hayat yaşa. Mükemmellik senin hayatın olsun. Elindeki cihaz virüs bile kapmadan yıllarca sana hizmet etsin. Elma logosunun altında sen erişilmez ol.

İşte o seneler Apple için bir teknoloji devrimi idi. Ürettiği ürünler, ortaya koyduğu prestij, fiyatına rağmen yakaladığı satış rakamları, Apple fanları ve daha fazlası.

iPhone 5
iPhone 5

Steve JOBS sonrasında Apple firması bir anda duraklama dönemine girdi diyebiliriz. Çünkü bazılarına göre şımarık, bazılarına göre para delisi, bazılarına göre deli ve dahi olan Steve JOBS Apple firmasının olmazsa olmazlarından birisi idi. Evde hasta yatsa bile Steve varsa Apple her daim zirvede idi.

Steve JOBS bir gün hayatını kaybedince yerine geçen Tim COOK ve Ekibi büyük bir markayı devraldılar ve çalışmalara başladılar. JOBS dönemindeki gibi merak kampanyaları, reklamlar ve kullanıcıyı heyecanlandırmalar her şey tamamdı. Ancak ortaya ürün çıkınca sorunlar başladı.

Apple iPhone 5 modeli için beklentiler tavan yapmıştı. Sadece camdan oluşan taslaklar, teknoloji dehası çizimler, uçağa dönüşen telefon şekilleri vs. derken Apple iPhone 5 modeli biraz daha uzun ve geniş bir iPhone 4 modeli olarak geldi.

Elbette ki bu durum bir yandan yeni cihazı bekleyenleri sevindirirken bir yandan da mükemmeli bekleyen sevenleri üzdü. Ancak sorunlar bitmemişti.

Apple firması iPhone 5 için daha önce nadir yaşanan birçok sorun ile karşı karşıya kalmaya başladı.

Öncelikle Google altyapısını kullanan Google Maps programına rakip olarak ürettiği Apple Maps programı facialara sebep oldu. Hatta Tim COOK sırf bu yüzden özür dilemek durumunda kaldı.

Sonrasında kullanılan kasadan kaynaklı kolay çizilme sorunu ortaya atıldı. Yapılan düşme ve çarpma testlerinde de kasanın çabucak boya attığı ve çizildiği net bir biçimde görülüyordu.

Bu konuda kaçamak bir açıklama yapan firma şimdi ise Anten Sorunu ve Titreşim Sorunu ile karşı karşıya. Kaç kişide görülen bir sorun bilinmez ancak bazı forum ve blog sayfalarında bu sıkıntı dile getirilmeye başlandı bile. Ancak konu hakkında Apple firmasından net bir açıklama ortalarda yok. Yakın dönemde de bir açıklama yapılacağını sanmıyorum.

Bu haberler birçok Apple Fanı için Samsung, HTC ya da Android Fanları tarafından ortaya atılan haberler olarak düşünülüyor. Ancak kaynağı neresi olursa olsun Mükemmellik + Tasarım = Apple olgusunun oluştuğu dünya pazarında Milyonlar Satan bir cihaz olsa da Apple Efsanesi biraz darbe almış gibi görünüyor.

Sharp ve LG ile ekran sorunu yaşadığı için ürün üretmekte zorlanan, elindeki ürünleri 24 saatte tüketen ve yeniden ürün çıkarmakta sıkıntı yaşayan, ülkemizde dâhil olmak üzere Spot ve Kara Borsa pazarını canlandıran Apple iPhone 5 modeli yeni başlayan bir kan kaybının da habercisi gibi görünüyor.

Bazıları için Satış Rakamları cihazın ne denli başarılı olduğu anlamına geliyor gibi görünse de cihazın henüz birçok ülkede kullanılıp sorunların ortaya çıkmaya başlamadığını ve asıl Apple Felsefesinden uzak bir ürün üretildiği sanırım görmemiz zor değil.

 

Umarım tahminlerimizde yanılır ve Apple gibi bir firma tarafından üretilen iPhone 5 modelinin de Mükemmellik = Apple denklemini yerinde tutmayı başardığını görebiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir