iPhone Ekrandan Parmak İzi Okuma Sistemine Geçiş Yapacak

iPhone X modeli ile birlikte Parmak izi okuyucudan vazgeçen ve Face ID Özelliğini ön plana çıkaran Apple firmasının yeni modellerinde Ekrandan Parmak İzi Okuma Sistemi kendisine yer bulacak gibi görünüyor.

Yakın dönemde yapılan bir patent başvurusu ile Apple firması iPhone modellerinde kullanmak için ekrandan parmak izi okuma sistemi üzerinden çalışmalara başlamış durumda.

Ortaya çıkan patent başvurusuna bakıldığında Apple firmasının ultrason tabanlı bir ekrandan parmak izi okuyucu sistemi tercih ettiği görünüyor.

 

Apple Ekrandan Parmak İzi Okuma Patent

 

Ultrason Tabanlı Sistem En Güvenilir Sistem Olarak Görülüyor

Parmak izi okuma sistemleri günümüzde 3 farklı teknoloji üzerinden işlevini gerçekleştiriyor.

İlk teknoloji klasik olarak neredeyse tüm telefonlarda kullanılan parmak izi okuyucu sistem üzerinden parmak izi okumak. Bu sistem şu aşamada ek güvenilir sistem olarak ele alınabilir.

İkinci sistem ekrandan parmak izi okumaya olanak tanıyan ve ekranı aydınlatarak parmak izinin haritasını çıkartan bir teknoloji. Günümüzde Vivo NEX gibi bazı modellere kullanılan bu sistem nispeten daha az güvenilir bir sistem.

Üçüncü sistem ise Qualcomm tarafından da desteklenen, ultrason teknolojisinin kullanıldığı ve ses dalgaları ile parmak izi haritasının çıkarıldığı sistem. Apple tarafından yapılan patent  başvurusu da bu sistem üzerine.

Güvenirlilik açısından bakıldığında ise günümüzde kullanılan Klasik Parmak İzi Okuyucuları en güvenilir sistemler olarak ele alınabilir. İkinci seviyede Ultrasonik parmak izi okuyucu üçüncü seviyede ise ekran aydınlatmalı sistem olarak bir sıralama yapılabilir.

 

Yeni Nesil Apple iPhone

 

Apple Touch ID Geri Dönecek

Apple iPhone X ve sonrasındaki modellerde kullanımdan kaldırılan Touch ID desteği artık fiziksel bir tuş olarak değil sanal bir yapı olarak tüketicilerin karşısına çıkıyor olacak.

Apple firması bu sayede gerek iPhone gerekse de iPad modellerinde ekrandan parmak izi okuma sistemini kullanarak ekranın herhangi bir yerinden parmak izinizi okuyarak cihazı Face ID eşleşmesine gerek kalmadan açabilecek.

Bu sayede birçok kullanıcı tarafından eleştirilen Face ID sisteminin üzerinde ki yükte azalmış olacak.

iPhone Ekrandan Parmak İzi Okuma Sistemine Geçiş Yapacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir