Apple Firması iPhone ve iPad Modellerinde Türkçe Klavye Kullanacak

Apple Firması iPhone ve iPad Modellerinde Türkçe Klavye Kullanacak

firması geçtiğimiz günlerde geçekleşen Abdullah GÜL – görüşmesinden sonra Türkçe Klavye sorununa acil çözüm getirerek iPhone ve iPad modellerinde Türkçe F ve Türkçe Q Klavye desteği sunma çalışmalarına başladı.

Buna göre gelecek güncelleme sonrasında alıştığımız iPad ve iPhoneKlavyelerinde Türkçe Karakter Desteği sağlanacak. Kullanım daha kolay olacak ve dileyen Q Klavye dileyen se  F Klavye  kullanabilecek.

iPhone ve iPad İçin Türkçe F ve Q Klavye Desteği Geliyor

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün Sitemi Çözüm Getirdi

Vatan gazetesinden Uğur Koçbaş’ın haberine göre, ABD ziyareti sırasında mayıs ayında Silikon Vadisi’ni ziyaret ederek, merkezinde şirketin CEO’su tarafından ağırlanan Abdullah Gül ‘ün Türkçe klavye konusundaki sitemi sonuç verdi. Gül, Cook ile görüşmesi sırasında ’ın ürünlerinde Ş,Ğ,Ç,Ü,Ö,İ karakterlerini içeren sanal klavye bulunmamasından yakınmış ve iPhone ve iPad’lerin sanal tuş takımlarına bu harflerin de eklenmesi gerektiğini söylemişti.

Söznü Tutarak Düzenleme Yapılması İçin Çalışmalara Başladı

Bundan haberdar olmadığını belirten Cook da ziyaretçilerden birinin iPad’ini alıp incelediğinde Türkçe karakterlerin ancak S,G,C,U,O,I harflerine uzun süre basıldığında ortaya çıktığını görmüş ve bu sorunu çözecekleri sözünü vermişti. Apple’ın iOS işletim sistemine ufak bir ekleme yapılarak sorunun ortadan kalkması mümkün olabiliyordu. Nitekim Gül’e verilen söz sonrasında programcılarına gerekli değişikliğin yapılması talimatını veren Cook, Türk kullanıcıları memnun edecek değişikliği hayata geçirdi.

Türkçe F ve Türkçe Q Klavye Yakın Zamanda iPad ve iPhone Modellerinde Olacak

Apple’ın eylül ayında resmi tanıtımı yapılacak olan yeni işletim sistemi iOS 6‘nın dün yayınlanan yeni deneme sürümünde (iOS6 Beta 3) hem F, hem de Q Türkçe klavye eklendi. iOS6 henüz deneme aşamasında olduğu için şimdilik sınırlı sayıdaki program geliştiriciler tarafından test ediliyor. Eylül ayında normal kullanıcıların da kullanımına açılmadan önce en az 8 deneme sürümünün çıkması bekleniyor.

  Apple iPad'in 2002 Yılındaki Görüntüleri ve Hayatımıza Girişi
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası

Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
Mobil cihazlarınızdan ücretsiz olarak android oyunlar indirebilirsiniz.
En iyi program ve oyun indirme sitesi indirshop
DMCA.com Protection Status