iPhone’u Kablosuz Modem Olarak Kullanmak

Neredeyse herkesin başına gelmiştir. Eğer telefon ile halledemeyeceğiniz internet işiniz varsa telefondaki bağlantı ile bilgisayardan internete bağlanmak gerekebilir. Apple bu durumdaki kişileri düşünmüş ve bunun için bir özellik geliştirmiş. Bu özellik sayesinde iPhone cihazınızı kablosuz modem olarak kullanabilirsiniz.

Eğer iPhone kullanıcısıysanız telefon hattınızda bulunan EDGE veya 3G internet bağlantısı ile kablosuz bağlantı yapabildiğiniz bilgisayarınızdan internete erişebilirsiniz. Aslına bakarsanız bu özellik iPad cihazları için geliştirilmiş gibi görünüyor. Ancak cihaz kablosuz modem konumuna geldiğinden dolayı kablosuz bağlantı destekleyen herhangi bir cihaz ile de internet bağlantısı yapmanız mümkün oluyor.

iPhone Kablosuz Modem Özelliğinin Aktif Edilmesi iPhone Cep Telefonlarını Kablosuz Modem Olarak KullanmakiPhone Cep Telefonlarını Kablosuz Modem Olarak Kullanmak

 

İşin hikâye kısmını geçtikten sonra nasıl yapıldığına gelelim. Öncelikle “Ayarlar” bölümüne geliyoruz. Burada “Genel” sekmesinden “” bölümüne girdikten sonra kablosuz modem kullanımını etkinleştiriyoruz. Eğer buraya kadar bir problem yoksa devam ediyoruz ve “Ayarlar” bölümünden “Kişisel Erişim Noktası” özelliğini etkinleştiriyoruz.

Bu ayar sayesinde çevrede bu bağlantıyı destekleyecek olan cihazlar ile kendi internet bağlantımızı paylaşmış oluyoruz. Eğer isterseniz güvenlik amacıyla bağlantınızı şifreleyip sadece istediğiniz kişilerin bağlantıyı kullanabilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Bu sayede iPhone Cep Telefonunuz üzerinden, Operatörünüz tarafından sağlanan 3G Kablosuz İnternet Bağlantısı sayesinde Modem görevi görerek Notebook – Tablet PC veya Netbook gibi ürünleri internete bağlayabiliyorsunuz.

İnternet bağlantı hızının durumuna göre bulunduğunuz ortamda normal bir TTnet hızına yakın bağlantı almanız mümkündür.

Ancak dikkat etmeniz gereken nokta İnternet Paketinizin olması ve Sınırsız olması olmalıdır. Yoksa farklı bir fatura ile karşılaşmanız mümkün olabilir.

iPhone’u Kablosuz Modem Olarak Kullanmak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 14 Mart 2013, 13:59

  Bu özellik iphone 5 de yok :(

  • Mehmet aksu diyor ki:
   14 Mart 2013, 13:59
   Bu özellik iphone 5 de yok

   arkadasım ıphone 5 de var ama bu sekıl de AYARLAR oradan KİŞİSEL ERİSİM NOKTASI tekrar KİŞİSEL ERİSİM NOKTASI nı ac altın da WİFİ PAROLASI VAR ORAYI DEGISTIR SONRA ISTER USB DEN BAGLAN ISTER WİFİDEN BAGLAN GELEN SECENEKDE ONA GORE SECIM YAP WİFİ YADA USB SEKLINDE UMARIM YARDIMCI OLMUSUMDUR

   Cevapla
 2. ağ bolümünde komlosuz modem yeri etkinleştirme falan yok . bu arada telefonum ıpone 3

  Cevapla
 3. hacı iyide benim iphonede kişisel erişim noktasında wi-fi ile bağlan yok

  Cevapla