İşlemci devi Intel, yeni arayışlar içerisinde!

Günümüzde en büyük işlemci firmalarından biri olarak kabul edilen Intel, uzun bir zamandır bütün gücüyle yeni işlemci mimarileri üzerinde çalıştığı herkes tarafından duyulmaya başlanmıştı.

 

Her piyasa türünde olduğu gibi işlemci piyasasında da rekabet üst düzeyde devam etmekte. Intel de, piyasanın rekabetten dolayı maruz kaldığı, art arda gelen yeniliklere kayıtsız kalmak istemiyordu. Teknoloji devi Intel firması, en büyük rakibi olan AMD’nin son teknolojisi olan Zen mimarisi ile yaptığı başarılarından hoşnut olmadığından olsa ki, şuan bütün gücünü ve zamanını yeni bir işlemci mimarisi geliştirmek için verdiği görülüyor.

AMD’nin Zen mimarisi gibi, Intel firmasının da x86 mimarisi son zamanlarda oldukça güçlenmişti ve çoğu kişinin düşündüğü gibi günümüzde gelebileceği son noktaya da gelmiş oldu. Bu işlemci mimarisine yapılan en son yenilik olan Sandy Bridge tasarımının gerçekleştirilmesinin ardından, yeni nesil işlemci mimarilerini geliştirmek için gereken motivasyonu da bir nebze de olsa yakalamıştı. Bu motivasyonu körükleyen asıl şey ise en büyük rakibi olan AMD şirketinin Zen mimarisini üst düzey teknolojiye taşımış olmasıydı.

Intel’in gelecek planlarına baktığımızda, sadece yerleşik sistemlerin değil aynı zamanda mobil pazarında da yapacağı hamlelerle yakın gelecekte adından söz ettirmenin ve daha da büyümenin peşinde. Piyasada sahip olduğu liderliği kimseye kaptırmak istemeyen Intel, bunun için elinden gelenin en iyisini yapacağından kimsenin hiç bir şüphesi yok.

İşlemci devi Intel, yeni arayışlar içerisinde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir