İşlemci Pazarında İntel’i Geçen Samsung Liderlik Koltuğuna Oturdu

İşlemci Üretimi noktasında yıllardır pazarda rakipsiz bir şekilde büyümesine devam eden İntel firması yıllardan sonra Samsung tarafından liderlik koltuğundan alındı.

Geçtiğimiz senelerde Mobil İşlemci pazarında şansını deneyen ancak başarısız olan ve sadece Notebook ve Bilgisayarlar için işlemci üretmeye devam eden İntel firması bugüne kadar sadece Mobil İşlemci üreten Samsung firması tarafından geçildi.

Hem kendisi hem de Apple gibi güçlü iş ortakları için İşlemci Üretimi yapan Samsung firması son yıllarda artan Akıllı Telefon ve Tablet PC pazarı sayesinde 24 yıldır pazarda liderlik koltuğunda bulunan İntel firmasının üstüne çıkmayı başardı.

 

İşlemci Rekabeti

 

Cirolar Neredeyse Aynı Ancak Samsung Daha Kazançlı

Öncelikli olarak rakamların 2017 yılı çeyrek dönem rakamları olduğunu belirtmekte fayda var. Yani bu süreçte Samsung firması hem Samsung S8 hem Note 8 hem de Apple firması için üretim yapmış durumda.

Intel firması ise üretimde olan Notebook ve Masa Üstü Bilgisayarlar için üretim bandını aktif olarak kullanıyor.

Samsung bugüne kadar sadece Mobil İşlemci üretimi yaparak yoluna devam etmiş durumda. Buna rağmen 15.7 Milyon Dolar gibi bir ciroya ve 7.2 Milyar Dolar gibi net bir kazanca sahip olmuş.

Intel firması ise 14.8 Milyar Dolar gibi bir ciro karşımıza çıkarken Net kazanç oranı ise 3.8 Milyar Dolar seviyesinde.

Yani ciro olarak Samsung ve Intel firmaları hemen hemen başa baş giderken Net Kazanç noktasında Samsung rakibine 2 kat fark atmış gibi görünüyor.

 

İntel ve Samsung

 

AMD’nin Etkisi de Hissedilmeye Başlanacak

Bu güne kadar çok ekstra atılımlar yapamayan AMD firması son olarak pazara sunduğu Ryzen serisi işlemciler ile Intel karşısında elini güçlendirmiş durumda.

Bu sebeple de 2017 yılının geneline bakıldığında Intel cephesinde bir kazanç kaybının daha yaşanması muhtemel. Aynı şekilde Ekran Kartı noktasında da AMD firmasının son dönemde Veri Madenciliği yapmaya başlayanların tercih ettiği marka haline gelmesi Intel cephesinde işlerin biraz daha zorlaşması anlamına gelecektir.

İşlemci Pazarında İntel’i Geçen Samsung Liderlik Koltuğuna Oturdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir