İstanbul’da İETT, Metro ve Metrobüs Ücretlerine Zam Yolda

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) toplantısında alınan kararla Toplu Taşıma Ücretlerine 10 Şubat 2020 tarihinden itibaren %35 oranında zam yapılacak.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) tarafından yapılan açıklamaya göre yapılacak zam sonrasında 2,60 TL olan en kısa mesafe ücreti 3.5 TL seviyesine yükselmiş olacak.

Yapılan zamdan Otobüs, Metrobüs, İBB’ye Bağlı Raylı Sistemler, Şehir Hatları Vapurları ve Deniz Motorları hatları direkt olarak etkilenecek. Bu zammın akabinde İstanbul’da yolcu taşımacılığı yapan Sarı Taksiler, Dolmuşlar ve Minibüslerin de %35 oranında zam yapması bekleniyor.

Bir anlamda İstanbul’da direkt olarak ulaşımın her kademesi %35 oranında zamlanmış olacak. Uygulama ise 10 Şubat 2020 tarihinde başlayacak.

 

Uygulanmaya başlanacak yeni tarifeye göre;

 

Bilet Türü  Eski Fiyat  Zamlı Fiyat
Tam Elektronik Bilet  2,6 TL  3,5 TL
Öğrenci Elektronik Bilet  1,25 TL  1,75 TL
Tam Mavi Kart  205 TL  275 TL
Öğrenci Mavi Kart  40 TL  50 TL
  • Otobüs ve İBB’ye bağlı raylı sistemlerde Tam Bilet Aktarma Ücretlerinde; birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi.
  • Öğrenci Aktarma Ücretlerinde ise; birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak.
  • Şehir Hatları Vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak belirlendi.
  • Deniz yollarında aktarma ücretleri ise şöyle: Birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira.

 

İstanbulkart

 

Zam Kararı Alındı, Uygulama 10 Şubat 2020’de Başlayacak

Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnaf temsilcileri UKOME toplantısında 3 yıldır ulaşım ücretlerinde zam yapılmadığını ifade ederek %35 oranında zam talep ettiler.

Toplantı sonunda bu zam talebi kabul edilirken yapılacak olan zammın vatandaşın cebine yansıması ise ilgili otoritelerin zam kararını imzalamasından sonra gerçekleşecek. Bu süre belediye tarafından yapılan açıklama ile 10 Şubat 2020 olarak duyuruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan resmi açıklama aşağıdaki gibidir.

 

Toplu Taşıma Ücretlerinde Fiyat Düzenlemesi

UKOME, yaklaşık 3 yıldır değişmeyen toplu ulaşım ücretlerinde maliyetlerdeki büyük artış nedeniyle yeni bir fiyat düzenlemesi yapma kararı aldı. 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak yeni tarifede; tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira, Tam Mavi Kart 275 lira, Öğrenci Mavi Kartı ise 50 lira olarak belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık ettiği UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi), 6 Şubat 2020 tarihli toplantıda İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (İSTESOB) teklifiyle, İstanbul’daki toplu taşıma ücretlerinde artışa gidilmesi yönünde karar aldı.

10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak yeni toplu taşıma tarifesinde; 2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira olacak. 205 lira olan Tam Mavi Kart 275 lira, 40 lira olan Öğrenci Mavi Kartı ise 50 liradan satılacak.

Otobüs ve İBB’ye bağlı raylı sistemlerde Tam Bilet Aktarma Ücretlerinde; birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi.

Öğrenci Aktarma Ücretlerinde ise; birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak.

Şehir Hatları Vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak belirlendi.

Deniz yollarında aktarma ücretleri ise şöyle: Birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira.

 

Yakıt, Enflasyon ve Asgari Ücret Artışı Etkili Oldu

İstanbul’da 25 Mayıs 2017 tarihinden bu yana yaklaşık 3 yıllık sürede toplu taşıma bilet ücretlerinde herhangi bir artış yapılmadı. Bu süre zarfında yakıt, enflasyon, asgari ücret ve işletme maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle, toplu taşıma maliyetleri yaklaşık yüzde 43 oranında yükseldi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla, maliyetlerdeki yükselişin vatandaşlara tam olarak yansıtılmaması kararı alındı ve elektronik bilet ücretlerine bu artışın altında bir artış oranı uygulandı.

Böylece, vatandaş korunurken, toplu taşımacılık hizmeti veren esnafın da enflasyon karşısında ezilmesi belirli ölçüde engellendi.

Toplu taşıma hizmetlerinin aksatılmadan yürütülebilmesi için zorunlu olan bu artışın İstanbullular tarafından anlayışla karşılanacağını umuyoruz.

İstanbul’da İETT, Metro ve Metrobüs Ücretlerine Zam Yolda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir