İstenmeyen Mail ve SMS Gönderenlere Ağır Cezalar Geliyor

Son dönemde artmaya başlayan Reklam İçerikli SMS ve Reklam İçerikli Mail sorununa çözüm bulmak amacıyla atılan adımlar neticesinde 1 Mayıs 2015 tarihinde Yeni Yasa yürürlüğe girecek.

Buna göre artık İzinsiz SMS, İzinsiz Mail ya da İzinsiz Arama yapılması durumunda tüketici bunların iptal edilmesini talep edebilecek. Reklam gönderimlerine devam edilmesi durumunda ise göndericiye 2.000 TL ile 10.000 TL arasında cezalar kesilecek.

 

Mail ve SMS Reklamlarına Düzenleme Geliyor

Yeni Yasa ile birlikte istenmeyen SMS, Mail ve Aramaların önüne geçilmeye çalışılacak. Gün içerisinde onlarca kez telefonunuza düşen, mail adresinizi kirleten yada sizi olur olmadık yerde arayarak rahatsız eden reklam mecralarına önemli yaptırımlar gelecek.

Öncelikle olarak ilk gönderimlerde bir sorun çıkmayacak. Kullanıcı zaten Reklam SMS’i veya Mail’i almak istiyorsa gönderimler devam edecek.

Ancak kullanıcı göndericiye ulaşarak reklam gönderiminin engellenmesini istemesi durumunda o kullanıcıya artık reklam gönderilemeyecek.

Tekrar gönderilmesi durumunda ise kullanıcı şikayetçi olabilecek ve 2.000 TL ile 10.000 TL arasında değişen bir ceza reklam gönderen noktaya kesilecek.

İstenmeyen Mail ve SMS Gönderenlere Ağır Cezalar Geliyor
İstenmeyen Mail ve SMS Gönderenlere Ağır Cezalar Geliyor

 

İzinsiz SMS Gönderimleri Sıkıntılı

Birçok firma çeşitli isimler veya numaralar altından SMS gönderimi yapabiliyor. Ancak Yeni Yasal Düzenleme ile bu belli bir standart altına sokulacak.

Artık tüketiciye SMS ya da MAİL atabilmek için onlardan Yazılı ve İmzalı İzin almak gerekebilecek.

Özellikle bu alanda hizmet veren ve düzenli olarak SMS Gönderimi ya da Mail Marketing yapan firmaların bu tarz izinlere oldukça fazla ihtiyacı olacak gibi görünüyor.

Aksi durumda büyük cezalar ile karşılaşmaları içten bile değil.

 

Hizmet Sağlayıcılarına da Ceza Geliyor

Yeni Yasa ile birlikte SMS Gönderimi yapan yada Mail Gönderimi Yapan noktalara verilecek cezaların yanında bunu denetlemeyen, gelen şikayetleri dikkate almayan Mail ve SMS Gönderici Firmalara da ceza gelmeye başlayacak.

Özellikle Spam Mail yapan ve buna müsaade eden Hizmet Sağlayıcılar bu süreçten sonra çok daha dikkatli adım atmak zorunda kalacaklar.

Bazı Mail Servisleri tarafından sunulan 1 Milyon Mail Gönderimi veya 1 Milyon SMS Gönderimi gibi sabit paketler hem mail veya sms göndereni hem de bu hizmeti sunan sağlayıcıyı epey yoracak gibi görünüyor.

İstenmeyen Mail ve SMS Gönderenlere Ağır Cezalar Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 5 Aralık 2014, 03:16

    Kesinlikle uygulanması gereken bir yasa diye düşünüyorum. Cep telefonlarımıza gelen gereksiz mesajlardan hepimiz bıktık. Başta cep telefonlarının bunun önüne geçmesi gerekiyor.

  2. 5 Aralık 2014, 02:18

    Bu vakte kadar böyle yöntemler hep kullanıldı. Güne başlayıp elimizde kahvemizle mail kutumuzu kontrol ederken gerçekten alakalı maillerden çok “bunlar nerden çıktı” dediğimiz maillerle karşılaşıyoruz, aynı şekilde telefonlarımıza da hergün reklamlar yağıyor. Bu durumun önüne geçilecek olması gerçekten çok güzel bi haber.