İthal Telefon Vergisi Düzenlemesi İptal Edildi

Özellikle Vestel tarafından yoğun bir şekilde uygulanması yönüne baskı yapılan İthal Telefon Vergisi düzenlemesinden tamamen vazgeçildi. Geçtiğimiz sene içinde ortaya atılan ve İthal Akıllı Telefon ve Teknoloji Ürünlerine yönelik gerçekleştirilecek olan İthal Ürün Zamlarından geri adım atıldı. Uzunca bir süredir beklemede olan uygulama hakkında yapılan son açıklama Yerli Üreticilerin de bu vergi olayından vazgeçtiği yönünde. Yani […]Özellikle Vestel tarafından yoğun bir şekilde uygulanması yönüne baskı yapılan İthal Telefon Vergisi düzenlemesinden tamamen vazgeçildi.

Geçtiğimiz sene içinde ortaya atılan ve İthal Akıllı Telefon ve Teknoloji Ürünlerine yönelik gerçekleştirilecek olan İthal Ürün Zamlarından geri adım atıldı.

Uzunca bir süredir beklemede olan uygulama hakkında yapılan son açıklama Yerli Üreticilerin de bu vergi olayından vazgeçtiği yönünde.

Yani yakın dönemde ek bir zam yok.

 

2016 Zamları
2016 Zamları

 

İthal Ürünlere Vergi Zammı Nedir?

Sitemizde de daha önce birçok kez dile getirdiğimiz zamlar ile Akıllı Telefon, TV ve Beyaz Eşya gibi ürünlerde Yerli Üretime Destek vermek amacıyla İthal ürünlere Ek Vergi konulması gündeme gelmişti.

Bu vergilerin %15 ile %30 arasında bir rakama tekabül edeceği ve 1.000 TL’den satılan bir cihaza 300 TL gibi ek vergi yükleneceği açıklanmıştı.

Bu açıklama sonrasında Vestel başta olmak üzere Yerli Üreticilere özellikle Kullanıcılardan yoğun bir tepki oluşmuş ve Vergi Zammı ertelenmişti.

4 Mart 2016 tarihinde yayınlanan 2016/1 Sayılı İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ kapsamında artık İthal Ürünlere Ek Mali Yükümlülük Uygulamasının pasife alındığı belirtildi.

 

Küçük Ev Aletlerinde Vergi İndirimi
Küçük Ev Aletlerinde Vergi İndirimi

 

16.5 Milyon İthal Ettik, 1.5 Milyon Ürettik

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre 2015 yılında ithal edilen cihaz sayısı 14.7 Milyondan 15.7 Milyona ulaştı.

Yolcu beraberinde getirilen cihaz sayısı ise 610.000 seviyesinden 723.000 seviyesine tırmandı.

Yani totalde 15.3 Milyon adetlik ithal ürün sayısı 2015 yılı itibari ile 16,5 Milyon adede ulaştı.

Yine 2014 yılında 900.000 adetlik üretim yapan Yerli İmalatçılar 2015 yılında bu rakamı 1.5 Milyon rakamına taşıdılar.

Yani 2015 yılında özellikler Yerli Üretime olan ilgi %66 oranında artarken İthal Ürüne olan ilgi ise sadece %8 oranında artış gösterdi.

 

Anti-Damping Vergisi
Anti-Damping Vergisi

 

Yerli Üretim Özellikle TV Sektöründe Yükseliyor

Akıllı Telefon pazarında yeterli bir Pazar payına ulaşamayan üreticiler özellikle TV ve Beyaz Eşya gibi alanlarda yükselmeye başladılar.

Uygun Fiyat ve Yaygın Servis Ağı gibi avantajları iyi kullanan üreticilerin özellikle Teknoloji Satış Mağazalarına da ürün vermeye başlamaları sürecin hızlanmasına sebep oldu.

Geçmiş dönemlerde Kendi Bayi Ağları üzerinden satış yapan yerel firmaların Teknoloji Mağazalarını keşfetmeleri ile satışlarının 2016 yılında daha yüksek rakamlara ulaşması bekleniyor.

  Cep Telefonu İlk Satış Vergisine %30 Zam Geldi
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status