Jailbreak tarihe mi gömülüyor?

Özgürlük için başvurulduğu düşünülen, iOS işletim sistemi kullanan kullanıcıların çözüm için başvurduğu jailbreak tarihin arka sayfalarında kalacakmış gibi gözüküyor.

 

iOS işletim sistemindeki açık ve hatalardan faydalanılarak oluşturulan bir sistem olan jailbreak, neredeyse iOS işletim sistemi çıktığından beri düzenli olarak güncellenen bir yazılım sistemi. Yıllar içerisinde daha fazla kullanıcının başvurduğu bazen güvensiz durumlara neden olan jailbreak serüveni artık sonuna yaklaşmış durumda.

Jailbreak ile haşır neşir olan kullanıcıların bildiği üzere büyük ya da küçük her yeni iOS güncellemesi ile beraber, Apple sistemdeki açık ve hatalar minimuma indirgemeye devam ediyor. Özellikle son senelerde gelen güncellemelerle beraber iOS’daki hata ve açıklar ciddi ölçüde azaltılmış durumda. Bu durum jailbreak ile uğraşan korsanları artık çıkmaza sokmuş gibi gözüküyor. Hatta yeni bir jailbreak’in yakında gelme durumunun imkansız gibi gözüktüğü söyleniyor.

Özellikle ünlü korsanların sırasıyla Jailbreak işinden vazgeçtiği açıklamaları, buna nedeni olarak da artık Apple düzenledikleri saldırıların hiç bir işe yaramadığını göstermeleri jailbreak için umutları gerçekten bitirmiş durumda. Ayrıca korsanların yaptığı diğer açıklamalarda da, artık bir çok popüler bilgisayar korsanının yüksek ücretli çalıştırılmasından dolayı jailbreak’e zaman ayırmak istemeleri de belirtiliyor.

Jailbreak tarihe mi gömülüyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir