Kablosuz Şarj Teknolojisi 2018 Yılında Standart Teknik Özellikler Listesine Girecek

Son birkaç senedir Samsung cephesinde ciddi adımlar atılan Kablosuz Şarj Teknolojisi yeni dönemde Apple tarafından da kullanılmaya başlanınca pazarda yeni bir süreç daha başlamış oldu.

Pazarın iki önemli oyuncusu üst seviye modellerinde Qİ Kablosuz Şarj Standardını kullanmaya başlayınca diğer üreticilerin de pazarda geri düşmemek adına bu sistemi kullanmaya başlaması gerekecek.

İlk etapta Amiral Gemisi adını verdiğimiz modellerde karşımıza çıkmasını beklediğimiz Kablosuz Şarj özelliği bir sonraki adımda Orta Seviye adını verdiğimiz cihazlarda da kendisine yer bulmaya başlayacak gibi görünüyor.

 

2018 Kablosuz Şarj Dönemi Olacak Gibi Görünüyor

Samsung zaten üst modellerinde 2 – 3 senedir Qİ Kablosuz Şarj Desteğini sunuyordu. Apple firması da bu sene iPhone 8 ve iPhone X serisi ile bu özelliği kullanıcılara sunacağını duyurdu.

LG firması son modellerinde Kablosuz Şarj Desteğini sunmaya zaten başlamıştı. LG V30 serisi de bu özelliğe sahip olarak karşımıza çıktı. LG G6 ise bazı bölgelerde bu desteği sunan modeller ile satışa çıkmıştı.

Lenovo firmasının satın aldığı Motorola markasının son dönemde pazara çıkan bazı Moto serisi modellerinden de Qİ Wireless Charge özelliği kullanıcılara sunuluyordu zaten.

Sony, Huawei, Asus, Xiaomi gibi markaların bazıları daha önce denemeler yaparken bazıları ise Kablosuz Şarj sektörüne henüz hiç giriş yapmadı.

Ancak bu firmaların da 2018 yılında en azından Amiral Gemisi olarak kullanıcılara sunulacak olan modellerine Kablosuz Şarj Desteği eklemesi ve artık pazarın bu seviyeyi de bir standart haline getirmesi bekleniyor.

 

Sonsuz Ekranlarda Yeni Yılın Vazgeçilmesi Olacak

Xiaomi, Samsung, LG ve Apple tarafından artık Ekran Kasa oranlarının ciddi rakamlara ulaştığı 2017 yılı sonrasında 2018 yılında birçok firmanın kasaları sıfırlayarak Ekran Kasa oranlarında %80 – %90 barajlarını aşacağını düşünmek yanlış olmayacaktır.

Bu sayede daha küçük bir kasa içerisine daha büyük bir ekran sığdırmak mümkün olacak. Ayrıca artık 18.5×9 ekran görüntü oranı a bu modellerde yavaş yavaş standart halini alacak gibi görünüyor.

Çünkü ekranı kasa boyutlarına çıkardığınız zaman genişleme noktasında pek hareket etmese de uzama noktasında cihazların alt ve üst çeperlerindeki boşlukların dolmasından dolayı epey bir hareket ediyor.

Bu sebeple de yeni dönemde Youtube gibi video içerik sağlayıcılarının da Mobil Uygulamalar noktasında 18.5×9 oranına ilişkin bazı çalışmalar yapmasını beklemek yanlış olmasa gerek.

Kablosuz Şarj Teknolojisi 2018 Yılında Standart Teknik Özellikler Listesine Girecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir