Kâğıt Sıkıntısı Sebebiyle Resmi Gazete Artık Sadece Dijital Yayınlanacak

Hem Dijital hem de Basılı olarak yayınlanan Resmi Gazete yaşanan kâğıt sıkıntısı sebebiyle Basılı Yayınını durdurma kararı aldı. Sadece Dijital ortamda yayınlanacak.

98 yıldır basılı olarak yayınlanan Resmi Gazete alınan karar neticesinde artık sadece dijital ortamda yer alacak, artık basımı yapılmayacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Bakanlıklar ve Cumhurbaşkanı tarafından çıkartılan kararnameler ise sadece Resmi Gazetenin web sitesi üzerinden yayınlanmaya devam edecek.

 

Resmi Gazete Nüshası

 

Kağıt Maliyetleri ve Sıkıntısı En Büyük Etken

Geçtiğimiz aylarda alınan karar ile birlikte gazetenin basım işlerini yapan Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi kapatılmış, burada çalışan personel ise farklı kamu kurumlarına dağıtılmıştı.

7 Ekim 1920 yılında kurulan ve ilk olarak 7 Şubat 1921 yılında basılı olarak yayınlanmaya başlayan gazete 98 yıl süren yayın hayatının ardından 14 Eylül 2018 Cuma günü son yayınını yaptı.

130 Personelin çalıştığı Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi ayrıca dünyada sadece 3 ülkede bulunan, Tek Renk Baskı yapan ve saatte 60 Bin baskı kapasitesine sahip web ofset makinesine de sahipti.

Alınan bilgilere göre ilgili web ofset makinesi için bir üniversiteye teklif iletilmiş ancak üniversite ilgili makine ile ilgilenmeyince envanterden düşülerek ürün hurdaya ayrılmış.

 

Dijital Resmi Gazete

 

Yayınlar Dijital Olarak Yayınlanmaya Devam Edilecek

Elbette ki Resmi Gazetenin basılı yayın hayatına son vermiş olması ilgili kaynağın kapanması anlamına gelmiyor.

Yıllardır birçok kişinin takip ettiği Dijital Resmi Gazete yayın hayatına devam ediyor ve ilgili kararnameleri yayınlamaya devam ediyor.

Resmi Gazetenin web sitesine erişmek isteyenler http://www.resmigazete.gov.tr/default.aspx adresi üzerinden güncel yayınlara ulaşabilirler, geçmiş yayınların da örneklerini inceleyebilirler.

Kâğıt Sıkıntısı Sebebiyle Resmi Gazete Artık Sadece Dijital Yayınlanacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir