Kasım Ayı Kampanyaları Zaten Yetersiz Olan Kargo Şirketlerini Kilitledi

Kasım ayının ilk haftası başlayan 11.11 indirimleri hemen akabinde de Muhteşem Cuma – Şahane Cuma indirimleri Türkiye’deki kargo sisteminin çökmesine sebep oldu.

Özellikle uygun fiyata ürün taşıyan PTT Kargo ve firmaların kendi bünyesinde çalıştıkları yerel kargo dağıtım firmaları kampanya döneminde dağıtımları zamanında yapmakta zorlandılar.

Hatta HepsiBurada tarafından yapılan Cuma Kampanyası sonrasında ürün alan birçok müşteri için Teslimat Tarihi olarak Aralık Ortası / Sonu gösteriliyor.

 

Kargo ve Dağıtım

 

HepsiBurada Kendi Kargo Sistemi İle Sorun Yaşatıyor

11.11 İndirimlerinde N11 ve Trendyol aynı günde indirimler yaparak 2 günü bulan bir indirim süreci ile satış yapmışlar, bu 2 günde alımı yapılan ürünlerde farklı kargo firmaları tarafından son kullanıcıya gönderilmişti. Sonrasındaki hafta ise 22 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında HepsiBurada – Amazon ve Trendyol gibi firmalar ciddi indirimler yaptılar.

1 haftayı bulan bu indirimlerden ise daha fazla kullanıcı yararlandı ve 11.11 den kalan kargo yoğunluğu Şahane Cuma yoğunluğu ile birleşti. Ve kargo dağıtımlarında ciddi sorunlar yaşanmaya başlandı.

HepsiBurada üzerinden kampanyanın ilk günü alınan birçok ürün henüz kargoya bile verilemedi. Bunun yanında kargoya verilse dahi HepsiJet firması üzerinden yapılan dağıtımlarda ortalama dağıtım süresi 15 günü buluyor.

 

Kargo Rezaleti

 

Tüketiciler İndirimlerden Memnun, Gecikmeden İse Şikâyetçi

Birçok kişi gerek mutfak gerekse de diğer ihtiyaçlarını peş peşe gelen bu indirimler ile oldukça makul fiyatlardan satın alma imkanı buldu.

Ancak satın almanın ötesinde bu alışveriş yoğunluğunu kaldıramayan dağıtım firmaları müşterilerin aldıkları ürünleri ulaştırmakta zorlanıyor.

Artan siparişler sonrasında Yurtiçi Kargo – MNG Kargo – Aras Kargo ve Sürat Kargo gibi büyük çaplı firmaların şubelerinde ciddi bir yoğunluk yaşanıyor.

PTT Kargo ise bazı bölgelerde sorun yaşamazken bazı bölgelerde personel yoğunluğundan dolayı şube üzerinden teslimatta bile büyük sıkıntı yaşıyor.

Sadece saha dağıtımı olan, şubelerinden ürün teslim etmeyen AGT Kargo – HepsiJet gibi firmalar ise tamamen çökmüş durumdalar. Şubeden ürün teslim edilmediği için müşterilerin ilgili firmanın dağıtım yapmasını beklemekten başka şansları yok. Dağıtım tarihleri ise ne yazık ki firmalar tarafından müşterilere verilemiyor.

 

Kargo Şirketi Rezaleti

 

e-Ticaretin Önündeki En Büyük Engel Ürünlerin Dağıtımı

Ülkemizde hali hazırda aktif olan dağıtım sistemi ağı her ne kadar Tüm Türkiye’yi kapsama alanı altına alıyor olsa da özellikle şube bazlı yaşanan sorunlar, yoğun dönemlerde personel azlığından dolayı yaşanan sorunlar ülkemizdeki e-Ticaretin önündeki en büyük sorunlardan birisi.

Kargo dağıtım ağının güçlenmesi, dağıtım hızının artması, kargolardaki personel hatalarının azaltılması, taşıma süreçlerinin daha tüketici dostu bir hale getirilmesi acilen alınması gereken önlemler arasında.

Müşterilerden alınan ürünlerin kargo kapılarında günlerce bekletilmesi, yağmur altında bırakılması, oradan oraya atılması, üstüne basılması gibi birçok sorun günümüzde tüketicilerin şikayetçi oldukları ana konular arasında yer alıyor.

ybak.com

Kasım Ayı Kampanyaları Zaten Yetersiz Olan Kargo Şirketlerini Kilitledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir