Katil USB İle Bilgisayarınız Saniyeler İçinde Kullanılmaz Hale Gelebilir

Bir güvenlik firması çalışanı tarafından tasarlanan ve hazırlanan “Dark Purple” adındaki Katil USB Bellek bağlandığı bilgisayarı birkaç saniye kullanılmaz hale getirebiliyor.

USB Bellek içerisine kurulan ve dışarıdan hiçbir şekilde fark edilemeyen sistem genel olarak USB üzerinden bilgisayara yüksek akım aktarılmasını ve buna bağlı olarak cihaz içindeki devrelerin yanmasını hedefliyor.

Bu sayede Notebook veya Masa Üstü bilgisayara anlık olarak aktarılan 220 Volt gerilim ile devreler aşırı yükleniyor ve kaçınılmaz son olan yanma işlemi gerçekleşiyor.

 

İşlemci, Ram ve Diğer Cihazlar Etkileniyor

Katil USB adı verilen ve Güvenlik Amaçlı kullanılması beklenilen Dark Purple serisinin verdiği aşırı voltaj birçok birime etki ediyor.

İlk etapta İşlemci ve Ram girişlerine ulaşan ve buradaki ürünleri yakan Katil USB daha sonrasında da bilgisayara bağlı olan diğer araçlara da intikal edebiliyor.

Yani sadece bilgisayarı küle çevirmekle kalmıyor bağlı olan Yazıcı, Telefon, Monitör gibi birçok ürüne de etki ederek sorun yaşamasına sebep olabiliyor.

 

Katil USB Bellek İle Bilgisayarınız Yanabilir
Katil USB Bellek İle Bilgisayarınız Yanabilir

 

Katil USB Nasıl Çalışıyor?

Katil USB adını verdiğimiz bu USB Bellek içerisinde DC-DC dönüştürücülerin bulunduğu bir düzeneğe sahip.

USB Bellek herhangi bir USB girişine takıldığı an dönüştürücülerden birisi kapasitörleri aktif hale getiriyor ve böylece USB belleğin içinde bulunan 220 volt elektrik akımı USB girişinden direkt olarak bilgisayara aktarılıyor.

Böyle bir akım karşısında devrelerinin fazla yüklenerek yanmasından başka şansı olmayan bilgisayar, işlemin elektrik iletemeyecek hale gelene kadar tekrarlanmasıyla birlikte küle dönüşene kadar yanıyor.

 

Dark Purple Kimler Tarafından Kullanılabilir

Aslında oldukça tehlikeli bir USB Bellek karşımızda. Yani karıştırıp kendi bilgisayarına takan birisi bile artık o bilgisayardan hayır gelmeyeceği gerçeği ile yüzleşebilir.

Bu sebeple oldukça dikkatli bir kullanıma ortamında olan ve genelde Veri Hırsızlığı sebebiyle sıkıntı yaşayan kullanıcılar tarafından kullanılabilecek bir cihaz gibi duruyor.

Aman dikkat diyelim şimdiden.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edelim Katil USB Belleği..

Katil USB İle Bilgisayarınız Saniyeler İçinde Kullanılmaz Hale Gelebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir