Kendi Kendini Süren Araçlar Ölüm Vadisi’nde

featured

Google şirketinin otonom araba çalışmalarından ortaya çıkan Wayno firması geçtiğimiz günlerde araçlar üzerinde yaptıkları bir testi duyurdu. Waymo, otonom araçlarının sıcaklığa karşı nasıl çalıştığını görmek için Ölüm Vadisi (Death Valley) adlı çöl vadisinde deneme sürüşleri yaptı.

 

Teknolojik cihazların fazla ısınma sonucu verdiği hataları ve sistemin kapanması gibi sorunları hemen herkes bilir. Bu sorunların kendi kendine sürüş yapan otonom araçlarda olması istenecek en son şeylerden biri. Waymo firması araçlarının sınırlarını zorlamak ve en zorlu şartlarda neler yapabileceklerini görmek için Ölüm Vadisi’nde yaptıkları deneme sürüşlerinin sonuçlarını açıkladı.

Durup ilerleyen trafik, uzun sürelerle boş durma, yokuşlu yollar ve daha pek çok zorlu şartlara tabi tutulan araçlar yüksek sıcaklıklarda hata vermeden sorunsuz bir şekilde testlerini tamamladılar. Waymo’nun en yeni model aracı olan Chrysler Pacifica üzerinde yapılan testlerde bir sorunla karşılaşılmadığından emin olmak için saniyede tam 200 ölçüm alındığı söylendi.

Test sürüşlerine aktif olarak katılan bir Wayno mühendisi testler hakkında şöyle diyor: “Bu tip denemeler araç tam güçteyken ve tüm sistemlerimiz tam kapasite çalışırken, aracın kendini soğutabileceği ve çalışmaya devam edebileceği konusunda bize kesin sonuçlar vermesi için yapılıyor. Aldığımız sonuçların da bir hayli güven verici olduğunu söyleyebiliriz.”

Wayno’nun araçlarını piyasaya sürmesinin ise 2019 yılında olacağı tahmin ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir