“Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” Uygulaması Kişisel Bilgileri Çalıyor

Son 1 haftadır Facebook Profillerinde paylaşılmaya başlanan “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” Uygulamasının Kişisel Veri Depolama amaçlı kullanılan bir uygulama olduğu ortaya çıktı.

Uygulamayı kabul ederek Onayları veren kullanıcıların Kişisel Verilerinin Almanya’da bulunan bir firma tarafından depolandığı ve çeşitli Reklam ve Pazarlama faaliyetleri için Pazarlandığı ortaya çıkmış durumda.

Eğlenceli bir uygulama olarak sayfalarımızda dolaşmaya başlayan Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur Uygulaması temelde bir Veri Hırsızlığı sistemi olarak karşımıza çıkmış oldu.

Kendi Wikipedia Sayfasını Oluşturanların Bilgileri Çalınıyor
Kendi Wikipedia Sayfasını Oluşturanların Bilgileri Çalınıyor

 

Uygulamayı Nasıl Kaldırabilirsiniz?

Giden veriler zaten gitti ancak gireceğiniz yeni verilerin de çalınmaması için öncelikle Uygulama izinlerini kaldırmanız gerekiyor.

Aksi takdirde Uygulama sizin Facebook sayfanıza bağlı olarak veri çekmeye devam ediyor.

Bu işlem için yapmanız gereken ise AYARLAR kısmından UYGULAMALAR kısmına gitmek ve buradan Uygulamayı kaldırmak.

Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur - Uygulama Kaldırma
Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur – Uygulama Kaldırma

Bu Tarz Uygulamalara Dikkat

Bu tarz Eğlence İçerikli ve çok çabuk yayılan uygulamalar genellikle Veri Madenciliği adını verdiğimiz ve sizin Kişisel verilerinize ulaşmak amaçlı olarak hazırlanan uygulamalar oluyor.

Bu tarz uygulamalar Facebook üzerinden kurup aktif edildikten sonra yavaş yavaş sizin Kişisel Bilgilerinizi, Paylaşımlarınıza göre eğilimlerinizi ve daha birçok veriyi toplayarak size bazen Direkt bazense farklı yan yollar ile Reklam ve Spam gönderimi yapabiliyorlar.

“Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” Uygulaması Kişisel Bilgileri Çalıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.