Keneler İle Bulaşan LYME İsimli Hastalık Türkiye’de Yaygınlaşabilir

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre Keneler tarafından bulaştırılan Borrelia cinsi bakterinin sebebiyet verdiği LYME isimli hastalığın özellikle ülkemizde ciddi bir boyuta ulaşabileceğini ortaya koyuyor.

Hastalığa sebep olduğu bilinen ve Borrelia isimli bakteriyi vücudunda bulunduran Ixodes isimli kene türü ülkemizde sıkça görülen bir tür olarak biliniyor.

Özellikle Tarım ile ilgilenen kişilerin %6 ile %36 arasında değişen bir oranı şu ana kadar LYME Hastalığı ile tanışmış durumda.

Kenenin yapışması ile hastalığın geçiş sürecinin başladığını vurgulayan uzmanlar sürenin 48 saate ulaşması durumunda ise hastalığın tamamen vücuda geçiş yaptığı bilgisini veriyorlar.

Hastalık belirtisi olarak ise vücutta ve ciltte dökülmelerin başladığını belirten uzmanlar kenenin ısırdığı yerde 1-2 gün süren bir şişlik ya da kızarıklığın da meydana gelebileceği belirtiyorlar.

Halsizlik, yorgunluk, üşüme, titreme, ateş, kas ağrısı, eklem ağrısı ve lenf bezlerinde şişme gibi bazı yan etkileri daha var hastalığın.

Hastalık direkt olarak ölüme sebebiyet vermese de dolaylı yoldan zamanında bir tedavi sağlanamazsa Kalp Hastalıklarına sebebiyet verebiliyor.

Keneler İle Bulaşan LYME İsimli Hastalık Türkiye’de Yaygınlaşabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir