Kırılmaz Cam Adıyla Satılan Ekran Koruyucu Ürünler İncelemeye Alındı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından son dönemde sıkça şikayet gelmeye başlayan Kırılmaz Cam – Ekran Koruyucu ürünleri konusunda inceleme başlatıldı.

5 TL ile 100 TL arasında birbirinden farklı marka ve yapılarda satışa sunulan ve Kırılmaz Cam adıyla anılan koruyucu ürünlerle alakalı son dönemde oldukça fazla şikayet gelmeye başlamış durumda.

Özellikle çok ucuz fiyatlardan satışı yapılan ve telefonları ciddi anlamda korumaktan aciz olan Ekran Koruyucu Kırılmaz Cam ürünleri tüketicilere ciddi zararlar vermeye başladı.

Ekran Koruyucu - Kırılmaz Cam

Kırılmaz Cam Adıyla Satılan Ekran Koruyucular İncelemeye Alındı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan inceleme kapsamında yetkililer tarafından farklı noktalarda yapılan denetimler sonucunda alınan bazı örnekler test için laboratuvara gönderildi.

Ürünlerin kimyasal yapılarına bakılarak özellikle Nikel ve Kadmiyum oranları incelenecek ve ilgili ürünlerin kaliteleri hakkında bir fikir elde edilecek.

Yapılacak olan incelemelerin hangi esaslara ve standartlara dayandırılarak yapılacağı konusunda ise şu aşamada herhangi bir açıklama yapılmamış durumda.

Ancak inceleme konu olan ürünlerin Kırılmaz Cam olarak satılan Ekran Koruyucu ürünlerinin yanında Kılıf ve Diğer Telefon Aksesuarları da olacağı gelen bilgiler arasında.

Yapılan çalışma ile Ekran Koruyucu, Kılıf ve Diğer Telefon Aksesuarları İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi‘ne dâhil edildiler. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bu ürünler ithalat aşamasında da denetime tabii tutulacak.

Farklı Kırılmaz Cam - Ekran Filmi Ürünleri

Asıl Kontrol Mekanizması Kullanıcı Olmalı

Bakanlık tarafından başlatılan bu inceleme aslında çok da mantıklı değil. Sebebi ise basit.

Pazarda şuan 5 TL’den satılan Ekran Koruyucular oldukça fazla rağbet görüyor. Ancak aynı marka ve model telefon için farklı yapılarda 100 TL’ye satılan ekran koruyucularda var.

Bu noktada tüketici 6.000 TL para verip satın aldığı Akıllı Telefon için 100 TL verip Ekran Koruyucu almak istemediği için gidip 5 TL – 10 TL gibi rakamlara satılan ürünlere yöneliyor.

Bu durumda da en ufak düşme veya darbe sonrasında ucuz ekran koruyucusu görevini yerine getiremediği için cihazlarda bir zarar meydana geliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı her ne kadar inceleme başlatsa da Tüketicinin Bilinçlendirilmesi konusu bir türlü ülkemizde oturtulamadığı için bu tarz sorunlar her daim yaşanmaya devam edecektir.

Kırılmaz Cam Adıyla Satılan Ekran Koruyucu Ürünler İncelemeye Alındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir