Klima Su Damlatma – İçeriye Su Akıtma Sorunu ve Çözümü

Yaz Aylarının gelmesi ile evlerdeki klimalar daha bir fazla çalışır hale geldiler. Buna bağlı olarak da Klima Su Damlatma Sorunu veya İçeriye Su Akıtma sıkıntısı ortaya çıkmaya başladı.

Peki, bu sorunun tam olarak sebebi nedir ve hangi adımları atarak bu sorunu ortadan kaldırabiliriz? Dilerseniz kısa kısa özetleyelim.

Ancak şunu baştan belirtelim. Klimanın içyapısına dışarıdan bir müdahale ile giriş yapılması durumunda Garanti noktasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu sebeple de cihazı açmaya falan çalışmamanız lazım.

 

Klima Bakımı

 

KlimaSu Damlatma  – Su Akıtma Sorunu ve Çözüm Önerileri

  • Klimadan çıkan atık suyun dışarıya verildiği hortumu kontrol ediniz. Tıkanması durumunda su gidecek yer bulamadığı için Klimanın üzerinden evin içine geri dönüyor olabilir.
  • Toz Filtrelerini kontrol ediniz. Yıkanabilir filtrelerden ise yıkayarak kurutunuz ve cihaza yeniden takınız. Bazı durumlarda toz filtrelerinde meydana gelen tıkanıklıklar sebebiyle klimalar su damlatma sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.
  • Montaj yapıldıktan sonra ilk kez çalıştırılıyorsa ve bu süreçte su damlaları sizi karşıladı ise montajda ya da cihazda sorun var demektir. Yetkili Teknik Servisi çağırarak hem montajı hem de cihazı kontrol ettirmeniz lazım.
  • İç Ünite Peteklerinde bir kirlenme meydana geldi ise sorunun çözümü Yetkili Teknik Servis olmalıdır. Servis tarafından özel kimyasal temizleyiciler kullanılarak temizleme yapılacaktır. Yetkisiz müdahale cihaza zarar verebilir.

 

Klima Temizliği

 

Yıllık Bakımlarını Yaptırınız

Bazı evlerde Klimalar sadece Yaz Aylarında kullanılır ve tüm dış ayı çalışmadan bekler. Bu durumda da cihazın iç kısmında veya dış ünitesinde sorunların oluşması muhtemeldir.

Bu sebeple sadece yaz aylarında kullanılan klimaların Bahar aylarında bir bakıma alınması ve yaz gelmeden bakımının yaptırılmış olması oldukça önemlidir.

Bazı klimalar ise yazın serinletmek kışın ise ısıtmak için çalıştırılmaktadırlar. Bu gibi klimalarda da senelik en azından 1 kez bir bakım ve temizliğin yapılması oldukça önemlidir.

Senelik olarak klima bakımlarının yapılıyor olması sayesinde hem Klimanızın Ömrü artacaktır hem de havanın aşırı sıcak olduğu bir dönemde arıza yaparak sizi günlerce sıcak bir eve mahkum etme riski ortadan kalkacaktır.

Klima Su Damlatma – İçeriye Su Akıtma Sorunu ve Çözümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. Baska kisinin uzerine olmak sartiyla sim kart ne zaman kullanabilirimm yani sim karti baskasinin uzerine kendi uzerime almam icin ne kadar kullanmam lazim

    Cevapla
  2. Baska kisinin uzerine olmak sartiyla sim kart ne zaman kullanabilirimm yani sim karti baskasinin uzerine kendi uzerime almam icin ne kadar kullanmam lazim

    Cevapla