Kocaeli Belediyesi Öğrencilere 260 Binden Fazla Tablet PC Dağıttı

Kocaeli Belediyesi Bilişim Kendi Projesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Bilişim Kenti Projesi kapsamında 260 Binden fazla 6. Sınıf öğrencisine Tablet PC dağıtıldı.

Gebze’de kurulacak olan Silikon Vadisi için çalışmalara başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda öğrencilerin Teknoloji ve Bilişime daha yakın olabilmesini sağlamak istiyor.

Buna bağlı olarak da başlatılan çalışmalar ile 9 yıllık sürede 6. Sınıfta öğrenim gören 260 binden fazla öğrenciye Tablet PC dağıtımı yapıldı.

2017 yılı için 15 Kasım 2017 tarihinde dağıtımlara başlayan belediye 12 ilçede eğitim gören 40 bin 761 öğrenciye Vestel markalı Tablet PC’leri dağıtmaya başladı.

Ayrıca belediye tarafından 257 Bilişim Öğretmeni için de gelişmiş özelliklere sahip diziüstü bilgisayar dağıtımı yapıldı.

Kocaeli Belediyesi Tablet PC Dağıttı

Dağıtımlara Kocaeli Bilişim Fuarında Başlanıldı

2017 yılı için dağıtılması planlanan Tablet PC ve Dizüstü Bilgisayarların ilk dağıtımları da Kocaeli Bilişim Fuarı kapsamında yapıldı.

Dağıtım törenine ise Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Genel Sekreter İlhan Bayram, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, protokol üyeleri, idareciler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Kocaeli’den Büyükşehir ile ilgili kurum ve kuruluşlarımızla önümüzdeki günlerde büyük bir kodlama seferberliği başlatacağız” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da törene katılan öğrencilere hitaben, “Geleceğin mühendisleri, yöneticileri, iş adamları sizler olacaksınız. Gelecekte bugün sizlere dağıttığımız bilgisayarları yapan mühendisler olacaksınız. Türkiye’nin önünü açan, çocuklarımızın geleceğini çok önemseyen kıymetli Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Kocaeli Belediyesi Tablet PC

Sadece Dağıtmak Yetmez, Eğitim Vermek Lazım

Fatih Projesi kapsamında ciddi bir Tablet PC Dağıtımı yapan Milli Eğitim Bakanlığı halen bu süreci tam olarak yönetmekte zorlanıyor.

Çünkü sadece Tablet PC dağıtmak sürecin tamamının hedefe varabilmesi için yeterli değil. Tablet PC dağıtımının yanında gerekli Teknoloji Eğitimlerinin de verilmesi oldukça önemli bir konu.

Bazın ve Sosyal Medya Okur Yazarlığı, Kodlama Eğitimleri, Teknoloji Eğitimleri ve daha birçok eğitimin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredata alınması lazım.

Okullara atanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin kat kat daha azı Bilişim Öğretmeni olarak atanıyor. Bu durumda da dağıtılan Tablet PC’ler ile çocuklar oyun oynamanın ötesine geçemiyorlar.

2018 yılından itibaren dağıtımına başlayacak olan Dizüstü Bilgisayarlar için de aynı süreç geçerli olacaktır. Yeteneklerine göre Kodlama – Tasarım gibi alanlarda birikimli ve deneyimli bir geleceğin ortaya çıkabilmesi için süreçlerin çok önceden başlatılması oldukça önemli.

Bakalım dağıtılan bu Tablet PC ve Notebook ürünlerinden sonra Eğitim Alanında da bir değişiklik yapılacak mı?

Kocaeli Belediyesi Bilişim Kendi Projesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.