Kodlama Neden Gereklidir?

Program Kodlama

Yeterli düzeyde kodlama eğitimi almak oldukça önemlidir. Kişinin hem kendisi için hem de yaşadığı ülkenin refahına katkıda bulunabilmesi için kodlamanın öğrenilmesi gereklidir. Unutmamak gerekiyor ki çağımızın bilişim alanında ki ilerleyişi ve gelecek dönemlerde de bu ilerleyişinin ciddi ölçüde artacağı bilinmektedir. Bundan dolayı hem çağa ayak uydurulabilmesi hem de gelecek nesillerin bu alanda yeterli düzeyde olabilmesi için kodlama eğitiminin doğru ve yeterli düzeyde olması gerekmektedir.

Kodlama eğitiminin özellikle küçük yaştan itibaren verilmeye başlanması oldukça önemlidir. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi çocuklara 5 yaşından itibaren verilmeye başlanması oldukça önemli ve gereklidir. Çocukların iyi bir temel üzerinde oluşturacakları kodlama bilgisi, özellikle ülke ekonomisine sağlayacağı katkı açısından oldukça önemlidir.

 

Çocuklar neden kodlama eğitimi almalı?

  • Küçük yaşta çocuklara verilmeye başlanan kodlama eğitimi aynı zamanda farklı alanlarda da gelişmelerine yardımcı olacaktır. Bu aşamada özellikle matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazanmaları açısından oldukça faydalı olacaktır.
  • Çocuklara verilen kodlama eğitimi onlara ilk olarak algoritmik ve tasarım odaklı düşüncelerini ortaya çıkarabilmek açısından oldukça önemlidir.
  • İzmir Yazılım Firmaları tarafından yapılan açıklamayla çocukların erken yaşta kodlama bilgisini almasının oldukça önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış olmaktadır. Yapılan açıklamada kodlamanın yabancı bir dil olarak kabul edilebileceği ve yabancı dil eğitiminin de küçük yaşlardan itibaren alınması gerektiği ifade edilmektedir.
  • Ankara Yazılım Firmaları bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki tahmin edilen yeni iş olanaklarının yaklaşık olarak %60 oranının bilgisayarlarla ilgili olabileceğini açıklamıştır.
  • Kod yazma ticaretten turizme, tıp alanından otomotiv sektörüne kadar her alanda kullanılabilmekte olduğu için erken yaşta öğrenmeye başlamak bu alanlarda ki iş kollarına hâkimiyeti de arttıracaktır.

Tüm bu nedenlerle birlikte hem daha iyi bir iş bulabilmek hem de daha iyi bir maddi kazan elde edebilmek adına kodlama eğitimi almak oldukça önemlidir. Bu alanda yapılacak olan hazırlıkların erken yaşta başlaması çocuğun kodlama diline olan hâkimiyetini de arttıracaktır.