Kredi Kartı Almadan Önce Tercihlerinizi İyi Belirleyin

Kredi Kartı Seçim Rehberi

Günümüzde ne kadar bankalar her bireyin cebine girmeye çalışıyor olsa da doğru bir planlama ile Kredi Kartı almazsanız sonrasında çokça başınız ağrıyabilir.

Peki bir kredi kartını almadan önce neden Doğru Bir Planlama yapılması gerek. Sonuçta bir kart ve günlük yaşamda bize artı değerler katacağı konusunda gelen geri bildirimler ile bu kartı almaya karar veriyoruz.

Dilerseniz birkaç başlık altında Kredi Kartının kullanıcılara sunduğu Yarar ve Zararlarını sizlere aktarmaya çalışalım. Sonrasını ise siz kendi tartınızda tartın ve hayatınıza uygulamaya başlayın.

 

Kredi kartı Dolandırıcılığı

 

  • Gerçekten İhtiyacınız Var mı?

Kredi Kartı almadan önce şunu kafanızda netleştirin. Bir Kredi Kartı Almanıza gerçekten gerek var mı? Yoksa bankaların size sundukları bazı promosyonlar için mi kredi kartı almayı düşünüyorsunuz.

Eğer gerçekten bir ihtiyaç ise almanızda hiçbir sıkıntı yok. Ancak ihtiyacın ötesinde bir durum varsa, birileri sizi zorluyorsa, banka promosyonları cazip geliyorsa kartı almadan önce bir daha düşünün derim.

 

Kredi Kartlarına Yeni Düzenleme, Telekomünikasyona Taksit Gelebilir

 

  • Doğru Banka ve Doğru Kartı Seçin

Örneğin sizin için taksit önemli mi değil mi? Sizin için puan kampanyaları bir anlam ifade ediyor mu? Siz bir banka kredi kartı için Senelik Aidat ödemesi yapar mısınız?

Kısacası bir kredi kartını aldıktan sonra hangi imkanlarından faydalanacaksınız. Hangi imkanlarından hiç faydalanmayacaksınız. Buna karar vermeniz lazım.

Misal hiç uçmayan birisinin gidip herhangi bankadan Uçuş Mili kazandıran bir kart alması anlamsız olacaktır.

Ayrıca çalıştığınız bankanın da sunduğu hizmetler ve diğer yönleri ile size uygun olması lazım. Şehrinizde olmayan bir banka ile çalışmak, size uygun olmayan kampanyalar hazırlayan bir banka ile çalışmak pek de mantıklı olmayacaktır.

 

Temassız Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Temassız Kredi Kartı Dolandırıcılığı

 

  • Kartlar Arasında Kıyaslama Yapın

Misal kartı aldınız ve 1 sene sonra banka kartınızdan 90 TL Yıllık Aidat Ücreti kesti. Ya da sizden aylık olarak 5 TL – 10 TL başka bir ödeme kesintisi yapıyor.

İşte bu gibi tatsız sürprizlerle karşılaşmamak adına bankayı ve kredi kartını iyi araştırmanız ve yapacağınız araştırma sonrasında tercihlerinizi yapmanız gerekecektir.

X Kartı size Nakit Fiyatına 5 Taksit imkanı sunarken Y Kartı size Bol Puan sunabilir. Z kartı ise size Alışverişlerde Altın Puanı sunabilir. İşte bu gibi kampanyaları analiz etmeli ve doğru kartı seçmelisiniz.

 

Temassız Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Temassız Kredi Kartı Dolandırıcılığı

 

  • Doğru Bir Limit Talep Edin

Her ne kadar devlet ve BDDK tarafından bir kullanıcı için belirlenen bir kredi kartı limiti olsa da siz kendi limitlerinizi kendiniz belirleyin.

Aylık aldığınız maaş, ödeme gücünüz, borçlarınız, alacaklarınız, ihtiyaçlarınız ve daha birçok etkene göre kartlarınızın limitleri ile alakalı düşüncenizi netleştirin.

Bu sayede hem kısa hem de uzun vadede alacağınız kart ile alakalı sorun yaşamaz, kredi kartı limitleri ile ilgili sıkıntılar çekmezsiniz.

 

SMS İle Kredi kartı Dolandırıcılığı

 

  • Aidatsız ve Faizleri Düşük Bankalar İle Çalışmak

Şuan her ne kadar Aidatlı ya da Aidatsız kart size bir anlam ifade etmese de 3 ayda bir 25 TL veya senede bir 100 TL – 150 TL aidat ödemesi yapmaya başlamanız durumunda biraz sinirleriniz bozulacaktır.

Ayrıca birkaç ay geç ödeme yaptınız diye size bolca faiz çıkaran, sizi sıkıntıya sokan bir banka ile de çalışmak ciddi anlamda hem bütçenize hem de manevi yapınıza balta vuracaktır.

Kısacası Senelik Aidat almayan ve Uygun Faiz Oranlarına sahip bir banka ile çalışmak alacağınız en iyi karar olacaktır.

 

Kredi Kartı Seçim Rehberi

 

Sağlam Kart Tercihlerimiz Arasında

Birçok bankanın kredi kartlarını analiz ettiğimizde son dönemde özellikle Masrafsız Bankacılık alanında birçok adım atan ve ülkemizde Banka Hesaplarından EFT ve Havale gibi işlemlere dahi masraf almayan Kuveyt-Türk Bankası karşımıza çıkıyor.

Banka tarafından hazırlanan ve Son Kullanıcıya sunulan Sağlam Kart sistemi de bu yapıda hizmet veren bir Kredi Kartı olarak karşımıza çıkıyor.

Banka tarafından öngörülen çalışma mantığı ise şu şekilde.

  • Müşteriden yıllık hesap veya kart ücreti alınmaz
  • Müşteriye banka tarafından sunulan taksit imkanları
  • Alışverişler sonunda biriken Altın Puanlar

Kısacası siz de bankaların Kredi Kartları arasında tercih yapmadan kendinize uygun kartları iyice inceleyin. Sonrasında da tercih edeceğiniz banka ile çalışmaya başlayın.

 

Banka Kredisi

 

Kredi Kartı İle Alakalı Bir İnfoGrafik

 

Bir bankadan pek beklenmeyecek bir infografik ile yazımızı sonlandırıyoruz.

Peki neden bir bankadan beklenmeyecek diyoruz. Sebebi basit.

Bir banka Kredi Kartı almadan iyi düşünün demez. Gelin bizim kartımızı hemen alın der. O sebeple de bu İnfoGrafik bir bankanın gerçekten Kullanıcı Dostu olabileceğinin de bir kanıtı aslında.

Kredi Kartı - İnfografik