Latin Amerika’da Baş Gösteren Zika Virüsü Anne Adaylarını Kürtaja Yöneltiyor

Son dönemde Latin Amerika’da sıkça görülmeye başlanılan ve bebeklerde Mikrosefaliye adına verilen hastalığa sebep olduğu belirtilen Zika Virüsü sebebiyle anne adayları oldukça tedirgin.

Brezilya’da son dönemde Kürtaj için resmi olarak başvuru yapan anne aday sayısı şimdiden 2’ye katlanmış durumda. Diğer birçok Latin Amerika ülkesinde ise şimdiden rakamlar 3’de 1 oranında artmış durumda.

Bunun yanında bazı ülkelerin Kürtajı Yasaklaması sebebiyle Gayri Resmi yoldan Kürtaj olan kadın sayısı da oldukça fazla. Ve bu kadınların resmi olarak sayısı tutulamıyor.

Zika Virüsü ile alakalı uyarıların yapıldığı17 Kasım 2015 tarihinden önce ve sonrası için inceleme yapan resmi kurumlar Brezilya ve Ekvator gibi ülkelerde Kürtaj Talebinin iki katına çıktığı, Kosta Rika, Kolombiya, El Salvador, Honduras ve Venezuela gibi ülkelerde ise rakamın şimdiden 3’de 1 oranında arttığı belirtildi.

Bebeklerde Zeka ve Vücut Geriliği gibi birçok yan etkiye sahip olduğu düşünülen ve birçok inceleme ile kanıtlanan Zika Virüsü için ne yazık ki net bir tedavi yöntemi yok. Virüsün Sivri Sinek ısırması ve Cinsel İlişki ile bulaştığı biliniyor.

Latin Amerika’da Baş Gösteren Zika Virüsü Anne Adaylarını Kürtaja Yöneltiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir