LG Markalı Ürünler Teknoloji Marketlerde Neden Satılmıyor?

Son birkaç aydır kullanıcılardan en fazla gelen sorulardan bir tanesi de LG G6 gibi LG V20 gibi modeller başta olmak üzere LG markalı modellerin Teknoloji Mağazalarında neden satılmadığı konusunda idi.

Konuya aslında birçok kullanıcı hâkimdir. LG G5 serisinden sonra LG markalı modeller yavaş yavaş Teknoloji Marketlerden çekilmeye başlandı. Daha çok yerel telefoncularda, Operatörlerde ve İnternet sitelerinde ürünlerin satışlarına devam edildi.

Bunun sebebi ise tabi ki tamamen mali süreçler ile alakalı bir durum. Dilerseniz konuya kısaca bir değinelim.

 

LG V20

 

LG Markalı Ürünler TeknoSA, Vatan Bilgisayar ve Bimeks’te Neden Satılmıyor?

Öncelikli olarak sürecin içinden Bimeks firmasını çıkarmamız lazım. Çünkü 2016 Haziran ayında başlayan bir Stok Sıkıntısı ve Mağaza Kapatma sürecinde olan firmanın şuan stoklarında birçok markanın ürünü yok. Bu sebeple de LG Akıllı Telefon Ailesinin bulunmaması oldukça normal.

Vatan Bilgisayar ve TeknoSA ise halen birçok modelin satıldığı mağazalar arasındalar. Ancak bu mağazalarda da Samsung, Apple, Asus, Lenovo, Huawei, Casper, Reeder, Vestel, General Mobile, Nokia gibi birçok markanın ürünü bulunmasına rağmen LG markalı ürünler yok.

Bunun temel sebeplerinden birisi ise LG Türkiye ofisinin kapanmış olması. Ancak bu tek sebep değil. Zira LG Türkiye kapanmış olsa da TV sektöründe halen ülkemizde ciddi bir yatırım ve satış ağına sahip.

 

LG G6

 

LG Mobile Biraz Daha Operatörlere Yöneliyor

LG Türkiye mobil alanda özellikle İthalatçı Garantili ürünler ile başarılı bir mücadele veremeyince ve ertesinde yaşanan teknik sorunlardan dolayı başı da ağrımaya başlayınca Türkiye Pazarından bir anlamda bir adım geri çekildi.

Satış sürecini ise farklı Distribütör Markalarına bırakarak ben sadece Teknik Servis anlamında destek sunarım, ürünlerimi siz satın dedi.

Bu noktada da 2 süreç ortaya çıktı.

Bunlar ilki Teknoloji Marketlerin ciddi anlamda Raf Parası dediğimiz mağazalara giriş ücretleri talep ediyor olması. Yani firmalar ürünlerin kendi mağazalarında satılması için markalardan bir Ayak Bastı Parası istiyorlar. Daha sonrasında ise her üründen belli oranda Komisyon almaya devam ediyorlar.

Bu noktada da LG Türkiye pazarda olmadığı için bu rakamı Distribütör firmalar pek ödeme taraftarı olmuyor. Ve Teknoloji Mağazalarında ürünlerin satışları durmuş oluyor.

İkinci konu ise İndirimli veya Sözleşmeli Satışlar ciddi anlamda artmaya başladı. Buna bağlı olarak firmaların İnternet Siteleri ve Operatörler üzerinden pazara girmeleri daha mantıklı ve kolay bir hal aldı.

Birçok kullanıcı Faturaya Ek 24 Ay Taksit seçeneklerini çok daha mantıklı bulunca Teknoloji Marketlerdeki 36 Aya Varan Taksit seçenekleri mantıksız gelmeye başladı. Distribütör firmaların da bu alanda direkt olarak Operatörleri tercih etmeye başlaması daha mantıklı bir hal aldı.

Kaldı ki Operatörlerin direkt olarak Distribütörler ile ciddi iş ilişkileri zaten geçmişten bu yana var. Bu sebeple de bu alanda yapılacak olan adımlarda direkt olarak Operatörler üzerinden yürütülüyor.

 

LG Logo

 

Peki, Teknoloji Mağazalarında Satış Olacak mı?

Eğer LG firması LG G2 gibi bir model pazara sürerse ve pazardan ciddi bir talep almaya başlarsa Teknoloji Mağazaları LG ürünlerini yeniden raflarına koyacaktır.

Çünkü pazarda bir modele ciddi bir eğilim olursa firmalar buradan gelecek olan Kazançları göz önüne alarak Raf Ücretlerinde ve Diğer Taleplerde ciddi indirimler yapabiliyor veyahut bazı modeller için bu ödemeleri almayabiliyorlar.

Ancak dediğimiz gibi LG markasının ciddi bir atılım yapması ve Fiyat Performans anlamında başarılı bir ürünü pazara sunması gerek.

LG Markalı Ürünler Teknoloji Marketlerde Neden Satılmıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir