LG Türkiye Pazardan Çekiliyor, Distribütörler Satış Kanallarını Devralıyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

LG firmasının son dönemde kendine ait mağazaları kapatmaya başlaması, Teknoloji Mağazalarına daha az ürün gönderiyor olması firmanın Türkiye Operasyonu konusunda bazı önemli adımlar atacağının sinyalini vermeye başladı.

Pazara sızan verilere göre özellikle Akıllı Telefon, TV ve Beyaz Eşyada son dönemde oldukça büyük bir operasyonel faaliyet yürütmeye başlayan ancak fiyatları bir türlü istediği seviyelere çekemeyen LG Türkiye birçok sektörde daralmaya gitme kararı almış durumda.

Bundan sonraki süreçte birçok birimi kademeli olarak Distribütör Kontrolüne bırakacak olan LG firması bu sayede resmi olarak ülkemizdeki birimlerini de kapatmış olacak.

 

LG G5 ve Arkadaşları
LG G5 ve Arkadaşları

 

Telefon Satışları Ciddi Anlamda Gelirleri Baltaladı

LG G2 ve LG G3 modelleri ile ciddi bir ivme yakalayan LG firması ülkemizdeki Akıllı Telefon satışlarında son 2 senedir ciddi bir kayıp yaşıyor.

LG G4  modelinde yine nispeten daha iyi bir satış başarısı gösteren LG Türkiye LG G5 modelinde ise baltayı taşa vurdu.

Modüler Yapının ülkemizde pek ilgi görmemesinin yanında rakibi olan firmaların da ciddi ölçüde iyi ürünlerle pazara çıkması firmayı zora soktu.

LG V10 serisi istenen başarıyı zaten yakalayamadı. LG V20 serisi ise ülkemizde satışa girecek mi o bile belli değil daha.

Bunun yanında farklı kanallar ile ülkemize getirilen ve farklı firma garantileri ile satılan LG ürünlerinin de firmaya etkisi çok büyük oldu.

2.500 TL’den satılan bir ürünü pazarda farklı bir firma garantisi ile 1.700 TL’den alan kullanıcıların üründeki LG Türkiye Garantisine pek itibar etmedikleri de ortaya çıktı.

Hal böyle olunca ülke çapında satış yapan birçok Teknoloji Mağazası LG modellerinin satışını ve alımını yavaşlatmaya gitti.

 

LG Beyaz Eşya
LG Beyaz Eşya

 

Beyaz Eşyada Yerel Markalar Zorluyor

Kendi satış noktaları üzerinden LG markalı beyaz eşya satmayı deneyen firmaya en büyük darbe ise rakibi Samsung’ tan değiş, yerel markalardan geldi.

Hemen hemen her ilde birden fazla bayisi ve satış noktası olan, aynı şekilde birden fazla servis ile hizmet sunan Yerel Beyaz Eşya Firmaları özellikle LG firması için ciddi bir müşteri kaybına sebep olmaya başlamış durumda.

Müşterilerin daha uygun fiyata, daha fazla satış noktası ve servisi olan, marka olarak da daha yakın duran bu ürünlere yönelmeleri firmanın operasyonel olarak kaybının artmaya başlamasına sebep olmuş durumda.

 

LG Tv
LG Tv

 

TV Kanadı Halen Güçlü Ama..

TV noktasında halen pazarda Samsung ile birlikte tepelerde yer alan LG firması iki farklı sektörde karşısına çıkan mali sıkıntılardan sonra TV sektöründe de kademeli olarak çekilmeyi düşünecek gibi görünüyor.

Ülkemizdeki 2 Yıl Garanti sürecinin maliyetleri arttırmasının yanında KDV – ÖTV – TRT – Gelir Vergisi gibi birçok kalemde alınan vergilerde firmaların mali dengelerini alt üst etmeye yetiyor.

 

LG Türkiye
LG Türkiye

 

Yeni Dönemde Distribütörler Sorumlu Olacak

Gelen bilgilere göre LG Türkiye çok yakında Türkiye Operasyonuna son verecek ve tüm satışları Distribütörler üzerinden yürütmeye devam edecek.

Anlaşmalı LG Distribütörleri pazardaki satış noktaları ile yeni anlaşmalar imzalayacaklar ve LG ürünlerinin satışları bu noktalar üzerinden yapılmaya devam edilecek.

Bir anlamda LG Türkiye Garantili Ürünler yavaş yavaş bitecek, anlaşmalı aracı firmaların getirdiği ürünler pazardaki yerini alacak.

Bu sayede mali dengelerini düzene sokmayı amaçlayan LG firmasının bu geçiş sürecini sorunsuz bir şekilde atlatmak için çalışmalara başladığı, kullanıcı güveni ve satış kaybı yaşamadan süreci Distribütör Firmaya aktaracağı gelen veriler arasında.

LG Türkiye Pazardan Çekiliyor, Distribütörler Satış Kanallarını Devralıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir