Pasaport Kayıt İşlemleriLi-Fi Teknolojisi Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Li-Fi Teknolojisi Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Li-Fi Teknolojisi son dönemin en sık konuşulan konularından birisi. Peki, Li-Fi Teknolojisi Nedir? Li-Fi Teknolojisi Nerelerde Kullanılacaktır? ve Li-Fi hayatımızda ne gibi değişiklişiklere sebep olacaktır? Sizler için araştırdık. Li-Fi Teknolojisi temel olarak şuan kullanılan Wi-Fi Teknolojisinin yeni bir şekli olarak ele alınabilir. Bu sistemde Radyo Frekansı yerine bildiğimiz Işık Teknolojisi kullanılarak veri aktarımı sağlanması amaçlanıyor. Bu […]


Li-Fi Teknolojisi son dönemin en sık konuşulan konularından birisi. Peki, Li-Fi Teknolojisi Nedir? Li-Fi Teknolojisi Nerelerde Kullanılacaktır? ve Li-Fi hayatımızda ne gibi değişiklişiklere sebep olacaktır?

Sizler için araştırdık.

Li-Fi Teknolojisi temel olarak şuan kullanılan Wi-Fi Teknolojisinin yeni bir şekli olarak ele alınabilir.

Bu sistemde Radyo Frekansı yerine bildiğimiz Işık Teknolojisi kullanılarak veri aktarımı sağlanması amaçlanıyor.

Bu sistem ile de daha hızlı ve az kesintili bir veri bağlantısı yapılması ve gelecek senelerde Wi-Fi Sistemlerinden Li-Fi Sistemlerine geçilmesi amaçlanıyor.

 

Li-Fİ Teknolojisi Logo
Li-Fİ Teknolojisi Logo

 

Li-Fi Sistemi Ne Zaman Bulundu?

Li-Fi Teknolojisi ilk olarak 2011 yılında Edinburgh Üniversitesinde bu alanda çalışmalar yapan Harald HAAS tarafından geliştirildi.

Bu süreçten sonra birçok firma ve kişi Li-Fi Teknolojisi üzerine çalışmalar ve denemeler yapmaya başladı.

Bu firmalardan birisi olan Estonya merkezli Velmenni şirketi tarafından Li-Fi Sinyalleri ilk kez Laboratuvar Ortamı Dışında denenerek günlük yaşama uyarlanmaya başlandı.

 

Li-Fi Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi
Li-Fi Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

 

Li-Fi Sistemi İle Ulaşılan Hız Ne Kadar Olacak?

Li-Fi Teknolojisi daha çok yeni bir teknoloji. Ancak Laboratuvar ortamlarında yapılan testler de Saniyede 224 GB gibi oldukça yüksek bir veri transferi hızına ulaşılmış durumda.

Ayrıca Laboratuvar Ortamı dışında yapılan testlerde de Saniyede 1 GB Veri Aktarımı sağlanabilmiş durumda.

Yapılacak olan geliştirmeler, analizler ve eklemeler ile bu hızın çok çok üstüne çıkılması da elbette ki söz konusu bir durum.

 

Li-Fi Teknolojisi ve Harald HAAS
Li-Fi Teknolojisi ve Harald HAAS

 

Li-Fi Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Aslında arka planda çalışan sistemin temeli her zaman ki gibi 0 ve 1’lerden ibaret.

Gözün göremeyeceği seviyedeki yüksek hızlarda Yanıp Sönen Ledler sayesinde veri aktarımı bir Mors Alfabesi yapısında iletiliyor.

Yani Li-Fi Teknolojisinin arkasında yer alan sır saniyede milyonlarca kez yapılan Açma – Kapama işleminin veriye dönüştürülmüş hali.

 

Li-Fi Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır
Li-Fi Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır

 

Li-Fi Teknolojisi Ne Zaman Aktif Olacak?

Henüz yeni bir teknoloji olması ve Wi-Fi Teknolojisine göre daha kısıtlı bir alanda çalışması sistemin en temel sorunlarından birisi.

Ancak yapılacak olan geliştirmeler sonrasında sistemin 2020 yılında Tam Aktif olarak pazarda kendisine yer bulması bekleniyor.

Li-Fi Teknolojisi ilerleyen yıllarda evlerde kullanılan lambalar ile İnternet Bağlantısı sunulmasına imkân sağlayacak ve evlerde artık Modem vb. ürünler kalmayacak.

 

Li-Fi Veri Aktarımı
Li-Fi Veri Aktarımı

 

Dış Kullanımda Halen Sorunlar Mevcut

Li-Fi Teknolojisi şuan sadece dağıtıcının bulunduğu ortamda çalışabiliyor ve sadece dağıtıcının ışığı altında çalışabiliyor.

Bu sebeple de bir evde tek bir odada dağıtıcı varsa sadece o odada İnternet Bağlantısı ve Veri Transferi mümkün hale gelmiş oluyor.

Bu sorunun yanında Li-Fi Teknolojisi Güneş Işığı Altında halen çalışamıyor. Güneşten gelen ışığın Li-Fi Işığını bastırması ya da bozmasından dolayı bu teknoloji dış ortamlarda da henüz kullanım dışı.

Bu sebeple de halen birçok kişinin aklında Wi-Fi Teknolojisi kadar geniş bir alanda kullanılamayacağı ve Li-Fi Teknolojisinin sadece şirket içi kullanımlarda kullanıma sunulacağı fikri mevcut.

 

Li-Fi Teknolojisinin Çalışma Mantığı
Li-Fi Teknolojisinin Çalışma Mantığı

 

Li-Fi Üzerine Çalışan Firma Sayısı Artıyor

Sistemin temel mantığının basit bir açma – kapama yapısına sahip olması ve kullanım alanlarının çok fazla olmasından dolayı Li-Fi Sistemi üzerindeki çalışmalar artarak devam ediyor.

Bir Wi-Fi olmasa da Li-Fi Teknolojisi de yakın dönemde birçok alanda kullanılabilir hale gelecek gibi görünüyor.

Led Lambalar ile birleşerek ev ve işyerlerine girmesi, araçlarda kullanılması ve özellikle kalın duvarlar sebebiyle Wi-Fi İletişiminin çok zor olduğu zemin katlarda ve kapalı alanlarda kendisini kabul ettirmesi bekleniyor.

 

Li-Fi Teknolojisi Nedir
Li-Fi Teknolojisi Nedir

 

Geleceğin Lambaları Li-Fi Uyumlu Olacak

Artık ilerleyen yıllarda Tasarruflu LED Ampul aramak yerine Teknoloji Mağazalarına girip Li-Fi Uyumlu LED Ampul var mı diye soracağız gibi geliyor.

Bu sistemin gelmesi ile de Tüm Elektrik Tesisatlarına eklemeler yapılması kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.

Tabi ülkemizdeki İnternet Bağlantı Hızlarının Li-Fi Teknolojisinin yanında çok ama çok yavaş kalması sistemin ülkemiz için kısa vadede pek bir anlam ifade etmeyeceği anlamına da geliyor.

Li-Fi Teknolojisi hakkında direkt kaynağından bilgi almak adına http://purelifi.com sitesine de göz atabilirsiniz.

 

Li-Fi İle Bağlantı Hızı Yükselecek
Li-Fi İle Bağlantı Hızı Yükselecek

 

Harald HAAS Tarafından TED İçin Yapılan Li-Fİ Söyleşisi

Li-Fi Teknolojisinin babası sayılan Harald HAAS tarafından TED için yapılan Li-Fİ Teknolojisi Söyleşisini sizler için Türkçe Altyazı İmkanı ile sunalım istedik.

12 Dakika kadar süren video da Li-Fi Teknolojisinin Mucidi Harald Hass aklınıza gelen tüm soruları cevaplayacaktır.

 

  Facebook Kullanıcılarına Ücretsiz Wi-Fi Buluyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Dönemin en iyi teknolojilerinden diyebilirim. Akıl almaz yani ışık yolu ile veri sağlamak :/ süper bir buluş tebrikler…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status