Pasaport Kayıt İşlemleriLinux Hakkında Bilinmeyenler

Linux Hakkında Bilinmeyenler

Birçok kullanıcı bilgisayar satın aldıktan sonra içinde yüklü gelen işletim sisteminden başka işletim sistemi kullanmamıştır. Kullanıcılar genelde bilgisayarları ile birlikte gelen Windows’u tercih ediyor ve Linux’a ön yargı ile yaklaşıyor. Eğer Linux’un kullanıcı sayısının az olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz ve her gün Linux kullandığınızın farkında değilsiniz. Birçok kullanıcı Linux’un hobi olarak geliştirildiğini bir yerlerden duymuştur. Ancak […]


Birçok kullanıcı bilgisayar satın aldıktan sonra içinde yüklü gelen işletim sisteminden başka işletim sistemi kullanmamıştır. Kullanıcılar genelde bilgisayarları ile birlikte gelen Windows’u tercih ediyor ve Linux’a ön yargı ile yaklaşıyor. Eğer Linux’un kullanıcı sayısının az olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz ve her gün Linux kullandığınızın farkında değilsiniz.

Birçok kullanıcı Linux’un hobi olarak geliştirildiğini bir yerlerden duymuştur. Ancak bilmedikleri şey birçok büyük firmanın bilgisayarlı sistemlerinde Linux kullanıyor olmaları. Birçok kurum ve kuruluş artan yazılım masraflarını minimum’a indirmek için Linux tabanlı işletim sistemlerini kullanmayı tercih ediyor.

Kullanıcılar Linux tabanlı işletim sistemlerinin kendilerine göre olmadığını düşünüyorlar. Bu sistemin programcılara ve sistem yöneticilerine göre olduğunu düşünen kullanıcılar büyük bir yanlışın içindeler. Linux tabanlı işletim sistemlerinde komut satırına yazacağınız birkaç satır kodla dakikalarca uğraşacağınız işlemlerin süresini kısaltabilirsiniz. Ancak bu sizi endişelendirmesin çünkü Linux tabanlı işletim sistemlerini kullanmak için kod bilmenize gerek yok. Kullanıcı ara yüzü sayesinde bu işlemlerinizi Windows’taki gibi yapabilirsiniz. Bir çok kullanıcı Windows’un da sahip olduğu komut satırından ve işlevinden habersiz.

Kullanıcılar Linux’un güvenli olmadığını düşünürler. Linux sistemleri açık kaynak kodlu olduğu için kaynak kodlar bir çok kişi tarafından incelenir ve varsa bir açık hemen kapatılır. Bu da Linux’un Windows’tan daha güvenli olmasını sağlar. Ayrıca Linux işletim sistemlerinin standart kullanıcılar tarafından pek tercih edilmemesi, hackerların Linux için çalışmasını gereksizmiş gibi gösteriyor.

Kullanıcılar Linux’un görüntüsünün iyi olmadığını düşünürler. Linux’un ticari bir kaygı gitmediğini düşündüğümüzde tasarımcıların Linux için çok fazla vakit ayırdıklarını söyleyemeyiz. Ancak bu bir bakıma iyidir. Bu işletim sistemimizin hantal olmasını ve çok az kaynak ile çalışabilmesini sağlar. Ayrıca günümüzün Linux dağıtımları yıllar öncesinden Windows’un ancak son sürümü ile kullanıcılara sunduğu özelliklere sahipti.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status