Maske Fiyatlarındaki Fahiş Artışa Ticaret Bakanlığından 943 Bin TL Ceza

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Koronavirüsü sebebiyle talebin arttığı maskelerde yaşanan fahiş fiyat artışına Ticaret Bakanlığı el koydu. Fahiş oranda fiyat artışı yapıldığına dair gelen şikayetler sonunda 13 firma incelendi ve 9 firmaya toplamda 943 bin TL ceza kesildi.

Ayrıca alınan karar ile birlikte başta Maske olmak üzere bazı sağlık ekipmanlarının ihracatı da Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından verilecek olan izin ile sağlanabilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN yaptığı açıklamada son güncelerde gerek Türkiye gerekse de Yurtdışı pazarında Koronavirüsü sebebiyle yoğun ilgi gören maske ve bazı tıbbi ekipmanlarda yaşanan Fahiş Fiyat Artışı ile alakalı şikayetler aldıklarını belirtti.

 

9 Firmaya Toplamda 943 Bin TL Ceza Kesildi

Pekcan açıklamasında “İlaç ve Tıbbi Kurumu’ndan 1, ve Fethiye Devlet Hastanesi’nden 3 tane olmak üzere bize resmi şikayetler geldi. 9 tane de kendimizin yaptığı tespitler oldu. Toplamda 13 firmayı inceleme ve soruşturma altına aldık. Kendilerinden savunmalarını aldık. Ve 3 Mart itibarıyla da Reklam Kurulumuz toplandı. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde de bu 13 firmadan 9’u haksız fiyat artışı nedeniyle idari para cezasına çarptırıldı. Firma başına 104 bin 781 lira, toplam 943 bin lira para cezası uyguladık. Bu incelemelerimiz bundan böyle de devam edecek. Eğer aynı firma bu uygulamasına bir kez daha devam ederse cezaları 10 katına kadar çıkarma yetkimiz var” diye konuştu.

 

Koronavirüsü ve Maske Satışları

 

Şikayetleriniz İçin ALO 175 Çağrı merkezini Arayabilirsiniz

Vatandaşların kendilerine sosyal medya ve benzeri platformlardan şikayette bulunduklarını dile getiren Pekcan, “Bizim ‘Alo 175’ çağrı merkezimiz var. Buraya ya da haksız fiyat artışı mobil uygulaması üzerinden resmen başvurmadığı sürece biz kendimizin resen takip ettiklerimiz dışında bir soruşturma açamıyoruz. Vatandaşımız şikayetçi olduğu konuları Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü’ne bu kanallardan bize iletebilir. Bunların dışında paket turlarla da ilgili şikayetler geliyor. Bunda da soruşturmalarımızı başlattık. Yine aynı kanun çerçevesinde mücbir sebepler nedeniyle tüketicinin paket turları iptal etme hakkı bulunmaktadır” dedi.

 

İhracat İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tarafından Kontrol Edilecek

Dünyada koronavirüsün çok yaygın bir hale geldiğini söyleyen Bakan Pekcan, “Bu virüsü her gün 1-2 ülkede daha duyuyoruz. Çok şükür bugüne kadar Türkiye’de görülmedi Sağlık Bakanımızın da altını çizdiği üzere. Ancak görülmesi büyük bir olasılık. Bu konuda tedbir almak üzere bugün Resmi Gazete’de de yayımladı; başta maske olmak üzere bazı sağlık ekipmanlarının ihracatını Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nun ön iznine bağladık. Buradaki amacımız aslında herhangi bir salgın olasılığına karşı öncelikle halkımızın iç talebini karşılayabilmek ve bu talebin en iyi şekilde yönetilebilmesi ve yönlendirilebilmesi için de ihracat iznini İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ön iznine bağladık” ifadelerini kullandı.

 

Koronavirüsü ve Maske Satışları

 

Şubat Ayında Maske Satışları %70 Arttı

Bakan Pekcan, “Aslında Ocak ayında maske satışları yüzde 45, Şubat ayında da yüzde 70 arttı. Bu da bize burada bir hareketlenmenin olduğunu gösteriyor. Türkiye’deki maske üretimi aslında bizim yerel ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılayacak durumda. Ancak küresel talepler de çok büyük rakamlarla son dönemde artmış bulunmakta. Bizim amacımız üreticimizin ve ihracatçımızın ticaretine engel olmak değil. Öncelikle iç talebin karşılanmasını sağlamak ve fazlasının da ihracatında önünü açmak” dedi. Pekcan ayrıca soru üzerine, Türkiye’de yıllık 1 milyar 300 bin adet maske üretiminin yapıldığını bildirdi.

 

Çin Üretimden Tüketime Geçti

Koronavirüsü Çin’de görülmeye başladıktan sonra Tüm Dünya’ya maske üretip satan Çin pazarı bir anda üretimin yetersiz kalması sebebiyle farklı ülkelerden maske ithal etmeye başladı.

Birçok firma Çin’den aldıkları maskeleri 2-3 katı fiyat ile yine Çin’e satarak ciddi kazançlar elde edince ve Koronavirüsü etkisini tüm dünyada göstermeye başlayınca maske talebi bir anda patladı.

Üretici firmalar ürettikleri ürünleri 1 ay önceden satmaya başlayınca da 15 – 20 kuruşa satılan basit maskelerin fiyatları bile bir anda karaborsaya düşerek 3 TL seviyelerine çıktı.

Bakanlık tarafından alınan bu ceza kararı süreci nasıl etkiler bilemiyoruz ancak havaların ısınması ile birlikte Koronavirüsünün yavaş yavaş etkilerini kaybedecek olması sebebiyle maske fiyatlarının da birkaç hafta içinde eskiye dönmesini beklemek yanlış olmayacaktır.

Maske Fiyatlarındaki Fahiş Artışa Ticaret Bakanlığından 943 Bin TL Ceza

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir