MEMS Ekranlı Tabletler İçin Geri Sayım Başladı

Mobil cihazların ekranlarında kullanılan teknolojilere bakıldığında LCD ve AMOLED ekran teknolojilerinin kullanıldığını görüyoruz. Bu yılın ikinci yarısında MEMS adlı yeni bir ekran teknolojisinin de mobil cihazlarda kullanılacağı gelen haberler arasında.

MEMS ifadesinin ne anlama geldiğini merak edenler için “mikro elektromekanik sistemler“in kısaltması oluyor. MEMS ekran teknolojisinde panelde minik kapakçıklar kullanılıyor. Bu kapakçıklar her pikselin yayacağı ışığı çok hızlı bir şekilde açıyor veya kapatıyor. Bu ışık kırmızı, yeşil veya mavi renklerde oluyor. Böylece MEMS ekranlar daha iyi renkler ve daha iyi enerji tasarrufu sunabiliyor.

MEMS ekran teknolojisinin geliştirilmesi için Qualcomm firmasının büyük bir yatırım yaptığı gelen haberler arasında. Firmanın yaklaşık 120 milyon dolarlık bir bütçeyi MEMS ekranlarına ayırmış durumda.

MEMS Ekranlı Tabletler İçin Geri Sayım Başladı
MEMS Ekranlı Tabletler İçin Geri Sayım Başladı

MEMS ekranlardan uzun dönemde daha iyi sonuçlar vereceği bekleniyor. Yalnız MEMS ekranlara bakış mesafesi arttıkça renklerde bozulma olduğu da gelen haberler arasında. İlerleyen zamanlarda bu bozulmanın düzeltileceği düşünüyor.

MEMS ekran teknolojisine sahip iki adet tabletin yaz aylarına doğru çıkacağı tahmin ediliyor.

MEMS Ekranlı Tabletler İçin Geri Sayım Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir