Microsoft Akıllı Telefonların Arkasını da Ekrana Dönüştürecek

Microsoft firması tarafından gelecek dönemdeki planları arasına alınan Akıllı Telefonların arka kısmını da LCD ekranla donatma çalışması için Patentleri almaya başladı. Bu da gelecek senelerde çift taraflı ekrana sahip telefonların pazara sunulması anlamına gelebilir.

Daha düşük çözünürlülük ve küçük bir ekran yapısına sahip olması beklenilen yeni tasarımlarda arka ekranda işlevsellik olarak sadece bazı özelliklerin kullanılmasına şu aşamada sıcak bakılıyor.

Sistemin sadece saat göstermek ya da birkaç aksiyon vermek amacıyla hazırlanacağı, ön ekranda yapılan dokunmatik işlevlerin arka kısımda yapılamayacağı ön görülüyor.

İkinci Ekran Şarj Sıkıntısı Yaratır mı?

Microsoft tarafından patenti alınan bu yeni çalışma akla 2 soru birden getiriyor.

İlk sorun olarak arka kısımda da bir ekranın olması zaten büyük ve çok fazla güç tüketen ekranlara sahip olan cihazların batarya ömrünü nasıl etkileyeceği yönünde ortaya çıkıyor. Birçok cihazda 24 saati bile doldurmakta zorlanan batarya ömürlerinin ikinci ekran ile ne kadar verim sağlayacağı büyük bir soru işareti.

İkinci sorun ise alışılagelmiş arka yüzeyin daha fazla darbe görmesi olayı. Yeni nesil cihazlarda genelde arka kısmı koruyan silikon ya da plastik arka kapaklar kullanılıyor. Bu sayede cihazı bir yere koyarken arka kısmın çizilmesi ve ön ekrana darbe gelmesi engellenmeye çalışıyor.

Arka kısma koyulacak ekranların bu noktada kullanıcı açısından ne kadar verimli olacağı bu noktada biraz soru işareti olarak kalıyor. Çünkü arka kısma kapak kullanmamaları durumunda cihazın çizilme oranı daha üst seviyelere çıkacaktır.

Microsoft bu noktalarda elbette ki çözümler bulacak ve deneme yanılma yoluyla bir standart oturtacaktır. Henüz Patent aşamasında olan bu sistem gelecek nesil Akıllı Telefon pazarı için oldukça tutacak bir adım olabileceği gibi kısa süreli yatırımlardan birisi de olabilir.

Bunu da zaman gösterecek anlaşılan.

 

 

Microsoft Akıllı Telefonların Arkasını da Ekrana Dönüştürecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 28 Mayıs 2012, 03:08

    Akıllı telefonlarının arkasına ekran döşemek mi ? Çok zekice bir hareket olur bence. Çift taraklı ekrana sahip bir telefonun eğer ortadan ikiye ayrılıp yan yana iki ekran şeklinde gerçekleşirse harika bir oyun konsolu ortaya çıkar.

    Cevapla