Microsoft engelleri kaldırıyor!

Teknoloji devi Microsoft firması, geçtiğimiz günlerde uzun süredir üzerinde çalıştığı engelli kullanıcıların çevrelerini daha kolay algılamalarını sağlayacak devrim niteliğindeki yapay zeka uygulamasını yayınladı. Seeing Al isimli uygulama şuan için iOS sadece platformunda kullanılabilir durumda!

 

Microsoft şirketinin uzun süredir yapay zeka teknolojilerine yatırım yaptığı herkes tarafından bilinen bir gelişmeydi. Teknoloji devi, bir nevi sosyal sorumluluk projesi olarak nitelendirilebilecek bir uygulamaya imza atarak yaptığı yatırımlarında sonucunu alacak gibi gözüküyor. Bu yeni uygulama aslında bir yapay zeka uygulaması ve ismi Seeing Al. Uygulamanın amacı görme engelli kullanıcıların çevrelerine karşı olan bilişsel algılarını arttırarak gündelik faaliyetlerindeki en önemli yardımcıları olmak.

Uygulama aslında akıllı telefonlar ve Pivothead SMART gözlükler için tasarlanmıştı fakat şuan için sadece iOS işletim sisteminde aktif durumda. Akıllı telefonlar veya gözlükler aracılığıyla görüntüyü alıp işleyerek karşısındaki kişiyi veya eşyayı inceledikten sonra kullanıcıya geri bildirim veren Seeing Al, aynı zamanda vücut analizleri yaparak ruh hallerini fark edip algılayabiliyor. Ekstra olarak en önemli özelliği ise para banknotlarını sayıp ayırabiliyor olması.

Microsoft firmasının son zamanlarda büyük emekler verdiği sosyal sorumluluk projesi olarak yapılan yapay zeka uygulaması olan Seeing Al, çevrelerin bilişsel algılamalarının yanında metinleri, menüleri, işaretler, barkodları ve hatta yönleri bile okuyabiliyor.

Microsoft engelleri kaldırıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.